Europa

goezuebenli.jpg

Kako Erdogan manipulira izbjeglicama

Abdullah Sencer Gözübenli: "Erdogan je iskusni državnik i diplomat koji je svjestan što radi. Moje skromno mišljenje jest da je nerazumno očekivati dobre stvari od nekoga čiji su prljavi poslovi svima dobro poznati. Ne bih vjerovao nekome tko prijeti da će poslati milijune ranjivih imigranata u Europu, čim se kritizira bezakonje. Nadam se da će vlade ostalih država to shvatiti prije nego što bude prekasno za njihove narode i manjine."
salveta.jpg

Non-paper salveta

Non-paper o podjeli Bosne izvukao s povijesnog smetlišta i Tuđmanovu salvetu.  
ev_2_copy40987.jpg

Kad si mlad, kad si mlad

Strategija omladinskog sektora VE-a do 2030. godine najjače ističe deklarirane ključne vrednote Vijeća Evrope: ljudska prava, demokraciju i vladavinu prava. Mladi bi se ljudi trebali koristiti činjenicom razvijenih ljudskih prava, demokracije i vladavine prava, a i sami bi na različite načine trebali promovirati, podržavati i braniti te vrijednosti. No što je po pitanju primjene Strategije dosad napravljeno u Hrvatskoj?
daytonski_sporazum_a6e.jpg

Ni sapun, ni parfem

Točno prije 25 godina službeno je završio bratoubilački rat Srba, Hrvata i Bošnjaka u BiH potpisivanjem u Elizejskoj palači u Parizu (14. prosinca 1995.) Općeg okvirnog sporazuma za mir u toj zemlji, tzv. Daytonskog sporazuma koji je plod mirovne konferencije triju strana i međunarodne zajednice od 1. do 21. studenoga 1995. u bazi američkih zračnih snaga Wright-Patterson u Daytonu (država Ohio, SAD). Mir i sigurnost nemaju alternativu, osim u zlim i nastranim glavama.
linglong_prtsc.jpg

Kako je u Srbiji umrla demokratija

Višestranački sistem u Srbiji  faktički je  prestao da postoji. Jedna partija, Srpska napredna stranka (SNS), i njen lider, Aleksandar Vučić, imaju svu vlast u svojim rukama. Posle izbora na svim nivoima održanim juna ove godine u Narodnoj skupštini, u kojoj ima 250 narodnih predstavnika, samo šest pripada opoziciji, i to poslanika manjinskih bošnjačkih i albanskih partija.
Foto: ACORN

Korona i "izazovi" podstanarstva

Koronakriza je na vidjelo iznijela sve probleme stambenog tržišta, kažu britanski sindikati podstanara u razgovoru za H-Alter. Ujedinjeno Kraljevstvo zloglasno je po divljem rastu cijena nekretnina. Koronakriza je snažno pogodila podstanare, dodatno zaoštravajući tenzije sa stanodavcima. U ovom sukobu sindikati podstanara vide priliku da se britansko društvo napokon suoči s problemom koji su mnogi političari dosad gurali pod tepih.
Foto: Eurofund

Život, rad i COVID-19

Eurofound, evropska zaklada za poboljšanje životnih i radnih uvjeta, objavila je nedavno rezultate istraživanja utjecaja zaraze COVID-a 19 na privatni i poslovni život građana Evropske unije. Hrvatski su građani i građanke pri dnu po pitanju sposobnosti za amortizaciju socijalne krize, a na samome dnu po izraženom pesimizmu u odnosu na vlastitu budućnost. Povjerenje u nacionalne i EU-institucije također nam je najniže u odnosu na građane svih drugih članica Unije.
Zdravko Krivokapić, mandatar (ytb-prtsc)

Crna Gora nakon izbora

Milo Đukanović se nadao da će, kao veliki protivnik Rusije, ponovo dobiti podršku svojih dosadašnijih patrona, kako bi sprečio geopolitički povratak Crne Gore na Balkan. Međutim, preračunao se. On je i Zapadu postao teret posle više od trideset godina vladavine.
ytb-prtsc

Tronožac s dvije noge

Nakon hodočašća Milorada Dodika, Dragana Čovića i Bakira Izetbegovića između Zagreba i Beograda, pa Dodikove najave srpsko-hrvatskog "razdružujućeg" ultimatuma Bošnjacima - a sve uoči lokalnih izbora u BiH 15. studenoga i potom općih - veliko je pitanje stoji li B-H tronožac još uopće nekako. Međunarodna je zajednica najodgovornija zašto se ovnovi na brvnu ne žele dogovoriti u interesu zemlje koja jedino ima perspektivu kao cjelovita europska država.