Europa

Foto: Marius Becker, EPA

Azilanti i pitanje karaktera Europske unije

Nova Europa, ako i ostane povezana nekim institucionalnim okvirom, bit će Europa ravnoteže snaga, u kojoj će velike sile imati glavnu riječ – a male države će biti samo njihovi klijenti. Bit će to jedna sasvim drukčija Europa od one koju smo imali od 1989. do danas.
izbjeglice_savaradovanovic_tanjug_hina_copy64466.jpg

Kako je Arapima podvaljen "franak"

U približno istoj mjeri kao kod evropskih štediša i evropskih bankara, interesi u pogledu arapskog svijeta jasno su razgraničeni logikom jednih koji imaju puno i htjeli bi još više, i drugih koji imaju malo i htjelo bi im se i to uzeti. Jedina je razlika što Arapi nisu imali nekog svog "lalovca" da uleti i napravi red.
Foto: Tomislav Pavlek, Hina<br>

Europska unija nije sposobna riješiti ovu krizu

Idućih bi godina daleko veći broj ljudi iz opustošenih zemalja Azije i Afrike mogao krenuti na Zapad. Koji bi morao biti dugoročni pristup EU-a rješavanju problema izbjeglištva? Kako komentirate politiku koju je službna Slovenija primijenila prema izbjeglicama? Na H-Alterova pitanja odgovaraju slovenski intelektualci, aktivisti, političari i muzičari: Rastko Močnik, Neža Kogovšek Šalamon, Robert Botteri, Grega Tomc, Luka Mesec, Zoran Predin i Marko Brecelj.
Foto: Marius Becker, EPA

Bio sam azilant u Norveškoj

Nii u koga posebno ne upirem prstom jer svako će na kraju dana ostati sam sa sobom i s onoliko ljudskosti koliko je tog dana nekom drugom pružio. Nije isto pomoći ili ne, a posebno nije isto pomoći ili svesno odmoći šireći paranoje i teorije zavere. Ne mislim da sam zbog svog mišljenja bolji čovek od drugih, ali sam siguran da sam bogatiji bar utoliko što sam znao dobre ljude Nizara, Mahmuda i Ahmeda.
Ivo Andrić

Pismo iz 2015.

Zamišljati "Bosnu i Hercegovinu kao članicu Europske unije" jednako je "utopijski" kao i zamišljati neku novu "socijalističku republiku Bosnu i Hercegovinu" – jednako (ne)moguće i jednako (ne)legitimno.
Foto: Koča Sulejmanović, Epa-Hina<br>

U Srbiji ne postoji integracijska politika

Robert Kozma, aktivist beogradske Grupe 484 koja se bavi pružanjem pomoći izbjeglicama: "Svi su šokirani jer je vlast je shvatila da u ovoj situaciji moraju ispasti good guy. To ide po principu - u sjajnoj smo poziciji jer izbjeglice ne žele ostati kod nas, pa 'ajmo biti gostoprimljivi. Odnos prema izbjeglicama i migrantima zapravo je vrlo autoritaran, ne radi se na tome da se predstavi te ljude, da se javnost upozna s njihovim problemima."
Foto: Sandor Ujvari, Hina/Epa<br>

Evropski kalifat

Razumiju li glavešine evropskog kalifata da sadašnjim držanjem kompromitiraju savjest Evrope u vezi nacionalističkih pogroma i istrebljenja na njenom tlu u recentnoj prošlosti? I to toliko da je dopušteno sumnjati da gaje empatiju prema, recimo, Židovima samo zato što njih u mnogim evropskim zemljama praktički više nema.
Jeremy Corbin ima riječ (Foto: socialistparty.org.uk)<br>

Od "corbynomike" do ekonomije u Hrvatskoj

Program Jeremyja Corbyna, kandidata za predsjednika britanske Laburističke stranke, daje glavnu ulogu javnom sektoru kao pokretaču investicija. U Hrvatskoj takvu razvojnu državu ne možemo imati bez reforme javne uprave. Valja se pitati što je s našim institucijama koje daju financijske potpore privatnom sektoru i koliko one mogu služiti pokretanju ekonomije. Možemo li otvoreno razgovarati o ulozi HNB-a, kako prije zaoštravanja ekonomske krize, tako i u njoj?
Ilustracija: Mirna, Rovinj<br>

Slovačka srdela na hrvatskom stolu

Zašto se stanje u domaćem ribarstvu pogoršava otkako se RH razvela od SFRJ? - U stranom se trgovačkom lancu usred Zagreba i širom Hrvatske može kupiti izvrsnu konzerviranu plavu morsku ribu made in Slovakia, u izvrsnom maslinovom ulju i po izvrsnoj, upola nižoj cijeni od domaćih konzervi s marokanskom srdelom. A Slovak Republic ne samo da nema kristalnoplavo Jadransko, nego nema nikakvo more.