Marin Jurjević
03.04.2018.
Steve Bannon, jedan od najpoznatijih desničara i bivši Trumpov savjetnik – krenuo je u Europu. Ranjeni ultradesničarski glasnogovornik, oduševljen jačanjem populističkih desnih pokreta u EU, posebno pobjedom desničara u Italiji, dolazi s namjerom da im stavi na raspolaganje svoje neupitne propagandne sposobnosti. Kao što sam izjavljuje, cilj mu je "izgradnja globalne infrastrukture globalnog populističkog pokreta".
Ivana Perić
29.03.2018.
Hrvatska, uz Estoniju i Sloveniju, bilježi najveći udio nezaposlenih mladih koji su se zbog posla spremni preseliti u drugu zemlju EU. Njemačka je zemlja koja desetljećima ima prvenstvo privlačenja hrvatskih emigranata. "Njemačka možda izgleda kao dobar primjer, ali zapravo se suočavamo sa sve većim problemima po pitanju radničkih prava i nesigurnih oblika rada. Mladima se po izlasku na tržište rada nude pretežno ugovori na određeno, a s posebnom se diskriminacijom susreću žene i osobe migrantskog porijekla", govori nam Sandra Kasunić, aktivistkinja njemačkog sindikata Ver.di.
Ivana Perić
07.03.2018.
"Djeca nikako ne vjeruju da će zemlja progutati tijelo", piše u Baladi prevarenog cvijeća Vesna Parun. Ali zemlje gutaju tijela, od zemlje po kojoj gazimo do one u kojoj živimo. Hrvatska je postala zemlja s najviše protjerivanja izbjeglica u regiji, čime smo prestigli čak i Mađarsku, a fizičko nasilje na našim granicama konstantna je pojava. "Istupanja u medije MUP vidi kao narušavanje ugleda policije, nalaze pučke pravobraniteljice kao javnu polemiku, a sve bez davanja odgovora na postavljena pitanja", govori nam Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije.
Ana Kuzmanić
03.03.2018.
Sutrašnji parlamentarni izbori u Italiji jedni su od najneizvjesnijih u posljednje vrijeme, najviše i zbog same izborne reforme zbog čega je teško predvidjeti izborne rezultate. Ipak, najizgledniji scenarij je da niti jedna opcija neće moći formirati većinu u parlamentu bez postizbornih koalicija. Prema posljednjim anketama najbolje kotira desna koalicija. Unatoč raznim programima i obećanjima o ekonomskom oporavku i novim radnim mjestima, glavni fokus većine kampanja, posebice na desnici, ipak je bila antiimigrantska politika.
Ana Kuzmanić
12.02.2018.
Věra Jourová, povjerenica EU za pravosuđe, zaštitu potrošača i ravnopravnost spolova: "Ušutkavanje građana dio je populističke politike kojom se želi učvrstiti država bez civilnog društva i cilj takve politike je stvoriti poslušne, a ne kritične građane. Moramo se posvetiti analizi zašto populizam jača u Europi i odgovarajuće reagirati na takve trendove. Rezovi u financiranju organizacija civilnog društva, sve manje uključenje organizacija u kreiranje politika, kampanje koje dovode u pitanje njihov legitimitet – nedopustivi su trendovi kojima se moramo suprotstaviti".
Ivana Perić
23.10.2017.
Europska komisija predstavila je nedavno novi plan preseljenja za 50 tisuća osoba do listopada 2019. godine. Komisija je osigurala dodatna financijska sredstva za države članice za tu svrhu, ali i za one države koje će spriječiti odlazak ili prolazak tih osoba na svom teritoriju. Predstavljene kvote nisu obavezne, već dobrovoljne pa je upitno koliko će se države članice angažirati u njihovom ispunjenju. Donosimo kratki pregled medijski utišalih migracijskih događanja. Iako uglavnom popraćeni tišinom - represija, obespravljivanje, nasilje i umiranje – ne bivaju ništa manji.
Dimitrije Birač
23.10.2017.
Treba li hrvatska ljevica podržavati nezavisnost Katalonije?
J.K., Cassà de la Selva
01.10.2017.
Cassà de la Selva gradić je od desetak tisuća stanovnika nedaleko Girone, drugog po veličini katalonskog grada. Daleko od objektiva lokalnih i europskih medija i potpuno nebuloznog nasilja španjolske Guardie Civil, stanovnici Casse su u nedjelju 1. listopada izašli na "ilegalni" referendum o neovisnosti Katalonije. Najozbiljniji je to pokušaj ostvarivanja neovisnosti najbogatije španjolske regije nakon 1931., kada je sve završilo Građanskim ratom 1936. godine.
Juraj Katalenac
14.06.2017.
Europu su u zadnjih mjesec dana potresla dva velika teroristička napada. Situaciju su vrlo vješto iskoristile one političke snage koje svaki ovakav napad koriste kako bi širile strah, ksenofobiju, islamofobiju i antiimigracijske politike. No, je li dovoljno samo upozoriti na problem ksenofobnih lešinara? Hoće li to na ikoji način utjecati na smanjivanje terorizma, straha, predrasuda? Što ćemo sa terorizmom? Radikalnim islamom u Europi? Gdje je zapravo izvor problema? Čemu toliko priče o terorizmu? Naime, broj terorističkih napada u Zapadnoj Europi zapravo je opao od kraja 70-ih.
Marko Grdešić
15.05.2017.
Ako uđemo u European Exchange Rate Mechanism, vrlo je vjerojatno da preuzimamo i euro. Riječ je o odluci koja bi za građane Hrvatske mogla biti važnija čak i od sudbine Agrokora. Zato bi od ove, ali i svake buduće vlade trebalo tražiti da se konačna odluka o uvođenju eura prepusti građanima na referendumu.