Europa

Fotografija: Marina Kelava<br>

Najgori u Europi

Zagreb je po stopi recikliranja najgori europski glavni grad, pokazao je izvještaj Europske komisije koji uspoređuje stanje u 28 glavnih gradova EU po pitanju odvojenog prikupljanja metala, papira, plastike, stakla i biootpada. Sa stopom recikliranja od 55,4 posto prvo mjesto je zauzela Ljubljana, a kao ključ za uspjeh slovenskog glavnog grada u izvještaju je istaknuto uvođenje sustava odvojenog prikupljanja "od vrata do vrata", sustava koji Zagreb još nije uveo.
Fotografije: Anita Lunić<br>

Razaranje bolnice

Foteljaški interesi i paušalnost političkih upravljanja državnim vlasništvom stavili su pod upitnik sudbinu Opće bolnice u Sarajevu. Problem državnog vlasništva je što se i dalje imaginarni vlasnik apostrofira iznad naroda pa se ono što je zajedničko percipira kao ničije.
Ilusracija: Matt Wuerker, Politico / Corporateeurope.org

Legaliziranje nepravde

Nakon što je Europski parlament odbacio mehanizam zaštite investitora u okviru TTIP-a i CETA-e, Investor State Dispute Settlement, Europska komisija predložila je novi mehanizam - Investment Court System. On međutim sadržava tek kozmetičke promjene u odnosu na odbačeni. Jedina pozitivna stvar koja je iz svega proizašla jest da se EP usprotivio, te da bi razvoj događaja mogao zakomplicirati put prema ratifikaciji sporazuma.
Foto: Damir Senčar, Hina

Povijest se (ne)ponavlja

Vlade Danske i Švicarske zaključile kako je najbolji način da se smiri horda izbjeglica i migranta u njihovom dvorištu oduzimanje njihove imovine. Stoga će svaka osoba koja želi ući u ove države morati paziti da nema slučajno sa sobom malo više novca zarađenog prodajom kuće u državi iz koje je pobjegla, ili će novac koji je možda rezultat višegodišnjeg šparanja morati spaliti ispred graničnog prijelaza kako im ne bi bio oduzet.
Foto: Magnus Manske, Wikipedia.de<br>

TTIP po glavi stanovnika

Ska Keller, zastupnica Zelenih u Europskom parlamentu, za H-Alter govori o TTIP-u, o njegovu mogućem utjecaju na poljoprivredu, na poslovanje malih i srednjih poduzeća, na očuvanje okoliša, socijalni sustav i na dosadašnje prehrambene standarde. "Čini se da lobisti velikih korporacija imaju znatan utjecaj na pregovore, pa se može postaviti pitanje tko piše njihov sadržaj." Građani država EU-a još uvijek nemaju pristup većini informacija o pregovorima sa SAD-om.
Foto: Daniel Kasap, Hina<br>

Fiskalna konsolidacija kao fiks ideja

SOLIDAR, europska krovna organizacija udruga koja za cilj ima promicati socijalnu pravdu, izdala je publikaciju Progresivne strukturalne reforme, u kojoj sugerira petnaest ključnih reformi koje bi trebale služiti poboljšanju socijalne slike društva, koje je sasvim kompatibilno s ekonomskim napretkom. One se tiču područja obrazovanja, redistribucije te jednakosti.
Foto: Malte Christians, Epa/Hina<br>

Pariz pred užasom vlastitog postojanja

Europa o kojoj govore njeni razni zagovaratelji i emisari više ne postoji, ako ikada i jest postojala. Što je još gore danas je ona ostala obećanje kojeg ćemo se možda dohvatiti ako pristanemo ne mjere štednje, rezove i reforme, na žrtvu. No sam proces takvih reformi, i tu ne treba imati nikakvih iluzija, stvorit će sasvim novi oblik društva u kojem čak ni utopija sretnijeg društva više neće biti moguća, cilj i vizija će putem postati nešto drugo.
1995_dayton_agreement.jpg

Liliputanski imperijalizam

Iz uvodnog izlaganja Zorana Pusića na konferenciji "Dayton i zemlje Zapadnog Balkana dvadeset godina poslije. Što dalje?", koja je održana u Zagreb, 29. listopada 2015: Moglo bi se reći da je današnji odnos međunarodne zajednice prema BiH na određeni način parafraziran u naslovu ove konferencije. Što dalje, samo s uskličnikom, a ne s upitnikom. Maknuti se što dalje od tog mjesta loše savjesti međunarodne zajednice.
ytb-prtsc

Crnogorski snuff

Crna Gora, zemljica u kojoj sam rođen, politički je snuff u kojem se čitav ekonomski-društveni-politički sistem ubija pred očima posmatrača koji na to ne reaguju, ili u tome uživaju. Želio bih iskoristiti mogućnosti interneta da policijski sistem svoje zemlje predstavim u najgorem mogućem svjetlu, izvan njenih granica. Ukratko, prava mala izdaja.
Foto. Patrik Seeger, Epa/Hina<br>

Od Junckerovog plana do plana Hrvatska

Junckerov plan će zasigurno pomoći da se socio-ekonomski problemi donekle prevladaju, ali način na koji je posložen te njegova veličina sugeriraju da ne nudi potpuno rješenje za ekonomske boljke EU-a niti pak pojedinih zemalja članica.