Svijet

Foto: Tolga Bozoglu, Epa/Hina<br>

Jesmo li solidarni?

Velik broj izbjeglica naglasio je da odabire Njemačku jer se nada "normalnom" životu, gdje će se osjećati dobrodošlo i gdje će moći raditi, a djeca pohađati školu. Sasvim obične želje koje vjerojatno ima svatko od nas, a na temelju kojih velik broj hrvatskih građana i dandanas odlazi u Njemačku, Kanadu, Irsku ili druge zemlje. Mi kao građani, i to ne samo u Hrvatskoj, izgleda da nemamo razumijevanja za te potrebe.
Foto: I.Š.

Manje zlo

Predsjednički izbori u SAD-u: Sasvim je moguće da će se vodeće stranke raspodijeliti u više njih u budućnosti. U Hrvatskoj su nezavisni birači dobili zajedničku reprezentaciju formiranjem treće "vodeće" stranke, što je eventualno rezultiralo padom vlade, i razrješenjem Sabora, dakle ne izgleda baš kao primjer koji bi valjalo slijediti. Iako, američki Kongres je već na dobrom putu da postane relevantan poput hrvatskog Sabora: SAD je jedina zemlja kojoj je lakše zabraniti ljudima da se voze avionom nego da kupuju poluatomatsko oružje, a političari se više niti oko toga ne mogu dogovoriti.
Foto: Novimagazin.rs<br>

Nismo daleko od fizičkog suprotstavljanja

Tomislav Jakić: Nismo daleko od toga kada će se istaknute pripadnike civilnog društva i pobornike načina razmišljanja koji odudara od načina razmišljanja vladajuće kaste, početi fizički napadati na ulicama. Pogledajte komentare na internetu, na raznim forumima, ljudima koji su u stanju takve stvari pisati o neistomišljenicima, neće biti teško razbiti nos nekome od “onih drugih” kada ga sretnu na ulici.
Foto: Ron Sachs (Epa/Hina)<br>

Mašala, Erdogane!

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan sutra dolazi u službeni posjet Hrvatskoj. S najvišim hrvatskim dužnosnicima Erdogan će razgovarati o bilateralnim odnosima i jačanju gospodarske suradnje, sporazumu EU-Turska o povratku migranata i izbjeglica te o pregovorima o pristupanju Turske Europskoj uniji. Ni riječi, vrlo vjerojatno, neće biti o narušavanju ljudskih prava u Turskoj - gušenju medija, cenzuri na sveučilištima, ugrožavanju etničkih i seksualnih manjina, nasilju nad ženama, devastaciji okoliša i kulturno-povijesne baštine.
Ilustracija: T.O.

Legalno bezakonje

Offshore zone: Zakoni su koncipirani i sistemski dizajnirani kao rupe.
Foto: Jim lo Scalzo / Peter Foley, Hina/Epa<br>

Imperij uzvraća udarac (2.)

Ivo Škorić analizira republikanske i demokratske kandidate za američku predsjedničku utrku: Desetljeća republikanske ideologije Trump dovodi do fašizma kao njenog logičnog zaključka. U sukobu sa Sandersom njegova ekonomska "rješenja" su inferiorna, a u sukobu sa Hillary Clinton su infantilna. Hillary je dijalektička sinteza Bernieja i Donalda, a ujedno je kandidat uhljeba. Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je najveća prepreka njenom izboru za predsjednicu to što joj ljudi ne vjeruju.
Foto: Tanen Maury, Epa-Hina<br>

Imperij uzvraća udarac (1.)

H-Alterov američki suradnik Ivo Škorić analizira republikanske i demokratske kandidate za predsjedničku utrku: Bernie Sanders već desetljećima kao permanentno sijed stari mudrac ponavlja iste rečenice o ekonomskoj nepravdi i bogaćenju bankara na račun ostalih, još od vremena kada to nitko nije vidio kao neki problem. Bernie ima odličnu poruku. I narod je čuje. Ali se mediji i političari jako trude da je ne čuju.
Foto: Wikipedia<br>

Na Istoku stare priče

Promjene koje se u posljednjih godinu dana događaju u Izraelu iznenađuju čak i one koji su mislili da gore zbilja ne može. Prije nekoliko mjeseci predstavljen je tzv. Vladin zakon o transparentnosti, kojime se nevladine organizacije obvezuje na prijavljivanje stranih izvora financiranja (isključivo stranih vlada) te plaćanje odgovarajućeg poreza na te iznose.
U kvartu Jobar, nekoliko kilometara od centra Damaska (Fotografije: Goran Šafarek)

U zemlji ukradene revolucije

Sirija: Subotnje jutro donijelo je miris baruta, izgorene plastike i kože. Detonacija se začula preko cijelog grada, ali u ratnoj zoni rijetki su se osvrtali. U centru je život tekao normalno, koliko normalan može biti, za čovjeka koji je navikao na zvukove detonacija i na ruševine svuda oko sebe. Ali patetična izreka "živjeti se mora" ovdje dobiva puni smisao. Da. Živjeti se uvijek i nekako mora, valjda je usađeno u gene. Tako i u Homsu, uz Alepo, jednom od najdevastiranijih gradova u sirijskom građanskom ratu.