Poslodavci

Prosvjed pirotehničara u svibnju u Zagrebu, foto: L.R.

Pirotehničari u štrajku

''Smatramo da za ovu vrstu posla zaslužujemo veće plaće. Osim što je naš posao povećanog rizika jer sve detekcije obavljamo ručno, a ne strojevima, moraju se ubrojiti i ostali uvjeti rada - visoka temperatura, vlaga, neprirodan položaj tijela. Također, želimo da se razminiranje makne s tržišta kako bi se posao obavio što sigurnije i kvalitetnije'', kaže Davor Iveković o razlozima zašto je 30-ak pirotehničara Mungosa stupilo u štrajk.
Foto: L.R.

Končar na vjetrometini tržišta

Končar nakon prodaje: ''Radnici su jadni i razočarani. Osjećamo se kao izbjeglice na pučini, ne znamo tko će se spasiti. Dosada su radni uvjeti bili dobri, imamo kolektivni ugovor koji se poštovao, razina radničkih prava je bila visoka. Čekamo sastanak skupštine 12. srpnja na kojoj ćemo vidjeti koji su planovi nove uprave. Prodani smo bez ikakve najave i poznatih uvjeta. Zaista ne znamo hoće li novim vlasnicima u interesu biti profit ili nastavak proizvodnje'', kaže predsjednica Koordinacije sindikata Končara Slavica Pranjić.
Mirjana Kaltak, predsjednica sindikata Čistoća Zagreb <em></em>(Foto: Luka Resanović)<br>

Europski prvaci u zapošljavanju prekarnih

Sindikat Čistoće Zagreb upornim je pregovaranjem uspio zaposliti blizu 200 agencijskih radnika. "Svim kolegama poručujem da moraju biti izrazito uporni. Stalno pisanje, stalni dogovori. Nismo imali potporu drugih sindikata u našoj podružnici, ali smo uvijek spremni da pomognemo, da stanemo iza tih agencijskih radnika da se napokon riješi njihov status", kaže Mirjana Kaltak, predsjednica sindikata.
Fotografije: Luka Resanović<br>

Zvižduk Vladi

Radnici prosvjedovali zbog skidanja Končara s popisa strateški važnih poduzeća.
eutelsat_copy41310.jpg

Eutelsatov poučak

Čak i ako od hrvatske države ne možemo očekivati da postane aktivni strateški igrač s onim što još posjeduje, valjda je u stanju da bude rentijer. Barem to može svatko. Međutim, čini se da Vlada ni to ne želi.
zgh.hr-prtsc

Iskorištavanje radnika u interesu Zagreba?

U tvrtkama okupljenim pod kišobranom Zagrebačkog holdinga zaposleno je na stotine agencijskih radnika, a trend njihova angažiranja sve je izraženiji. Radnici u takvom radnom odnosu nemaju osigurana osnovna prava koja proizlaze iz Zakona o radu, a koja bi se trebala smatrati dostignutim civilizacijskim standardom. Radi se o tvrtkama koje su redom na popisu tijela javne vlasti, što bi značilo da je njihovo poslovanje u javnom interesu - dakle da je i surova eksploatacija zaposlenih također javni interes.
Foto: Damir Senčar, Hina<br>

100 dana Vlade: ima li nade?

Ima, pitanje je samo za koga. Prvog maja (svibnja) se navršava 100 dana trenutne (13. po redu, za praznovjerne!) Vlade RH. Izvršna vlast je toliko puno radila na provedbi svog programa ekonomske transformacije Hrvatske da se za Prvi maj zaslužila malo i odmoriti. Ili?
Foto: L.R.

Dobra ekonomija znači radničko upravljanje

''Danas nas ima skoro 250, a 95 posto proizvoda izvozimo na europsko i svjetsko tržište. Radnici imaju vlasnički, ali i upravljački paket. Dobra ekonomija znači radničko upravljanje - da radnici odlučuju o poslovanju tvrtke što je automatski dobro za zajednicu", rekao je Dragutin Varga iz ITAS-a, tvornice alatnih strojeva iz Ivanca koja je na Trećoj konferenciji o dobroj ekonomiji istaknuta kao primjer kako se tvornica može spasiti i uspješno voditi radničkom participacijom i udruženim upravljanjem.
Foto: vlada.hr

Doba velikog pretvaranja

Pretvaranje domaćih i EU-političara da su stvari pod kontrolom ima svoju cijenu i nju uvijek plaćaju najslabiji: siromašni, đaci, studenti/ce, penzionerke i penzioneri ili pak svi građani – kada izbije ekonomska kriza. Vožnja po sadašnjim pravilima vodi u krivom smjeru, a gradnja institucija koje bi nas povele u pravom traži znatno odvažnije korake od onih koji su trenutno politički realni.