U Nizozemskoj je 2015. godine četiri tisuće djece registrirano s lokalnim vlastima kao beskućnici, što je za 60 posto više u odnosu na 2013. godinu Samo dvije zemlje su evidentirale smanjenja stope beskućništva: Finska i Norveška.Beskućništvo ima pogubne posljedice - u cijeloj Europi, beskućnici umiru oko 30 godina prije nego ostatak stanovništva, a u prosjeku žive na ulicama 10,3 godine
Dok su većina beskućnika muškarci, udio žena raste, osobito u Švedskoj. Budući da osobe s niskim prihodima i iz siromašnijih kućanstava sve više pod rizikom za beskućništvo, ističe se kako se može očekivati sve veći udio žena u ovoj kategoriji.
Zemlje koje su doživjele najdramatičnije povećanje troškova stanovanja su Bugarska, Engleska, Portugal, Češka i Poljska, što je rezultiralo i porastom beskućništva. U Njemačkoj, zemlji koja bilježi značaj porast beskućništva, oko polovice kućanstava s niskim prihodima troše i više od 40 posto prihoda na stambeno zbrinjavanje. Samo dvije druge zemlje, Bugarska i Grčka, zahtijevaju od građana da troše više samo kako bi imale krov nad glavom.
Beskućništvo ima pogubne posljedice - u cijeloj Europi, beskućnici umiru oko 30 godina prije nego ostatak stanovništva, a u prosjeku žive na ulicama 10,3 godine. Između 2012. i 2016. godine u Francuskoj je oko 14 tisuća osoba izgubilo živote zbog života na ulici.
Izvještaj predlaže i pet koraka za razvoj integrirane strategije za iskorjenjivanje beskućništva, uključujući Housing First, model koji se proširio diljem Europe, a u Finskoj, gdje je ovaj model u potpunosti zaživio, broj se beskućnika između 2009. i 2016. godine značajno smanjio.
"Beskućništvo je jasno kršenje ljudskih prava, ali unatoč tome kronično se i značajno pogoršava u Europi. Institucije EU-a trebale bi koristiti međunarodne i europske standarde i pravne instrumente za pokretanje ljudskopravaškog pristupa prema beskućnicima", zaključuje se u izvještaju.