Svijet

Foto: Flickr

Na korak do katastrofe

Trump ima vremena do 15. listopada za donijeti odluku hoće li recertificirati dogovor s Iranom. Pitanje opstanka dogovora s Iranom je pitanje potencijalne daljnje destabilizacije Bliskog istoka. Hoće li dogovor biti poništen? Mejsam Behraveš, doktorand na Odsjeku za političke znanosti sveučilišta u Lundu: "Postaje sve evidentnije da Trump namjerava decertificirati dogovor i prepustiti Kongresu da obavi prljav posao uvođenja sankcija Iranu vezanih uz nuklearna pitanja."
Foto: Theduran.com

Izrael i Kurdi

Nedavno je održan referendum za nezavisnost iračkog Kurdistana, a prema podacima izborne komisije, s izlaznošću od 72 posto, više od 92 posto glasača glasalo je za nezavisnost Kurdistana. Institucije, vođe pa i gotovo čitava javnost Izraela snažno su podržali aspiracije iračkih Kurda za samostalnošću. Što navodi Izrael i Izraelce da tako ujedinjeno podržavaju iračke Kurde? S pozicije službene politike Izraela, apsolutno dominantan argument za podršku iračkim Kurdima je taj da njihova potraga za neovisnošću izaziva ogromne probleme rivalima Izraela.
Foto: Jeremy Pollard

Sjećajući se Saida

Ovih dana (25. rujna) obilježava se četrnaesta godišnjica smrti Edwarda Saida, književnog kritičara i intelektualca širokog spektra. Mnoge stvari o kojima je Said pisao - od načina na koji Zapad percipira i predstavlja Istok do palestinskog pitanja - i danas su goruće pitanje. Kao ustrajan zagovornik ljudskih prava i humanističkog pristupa, Said je većinu života živio kao prognanik, što iz rodne Palestine, što iz mainstream promišljanja zemlje u kojoj je živio, SAD-a. O Saidu i značaju njegovih djela, razgovarali smo s Judith Butler, Laleh Khalili, Avijem Shlaimom i Ilanom Pappéom.
Foto: Ahmed Fouda

Ovo nije granica

Jehan Bseiso, palestinska pjesnikinja i humanitarna radnica (Doktori bez granica): "Mediji izvještavaju o premorenosti od izbjeglica i premorenosti od suosjećanja. Ideju da suosjećanje može biti iscrpljeno smatram zastrašujućom. Proganja me izbjeglička kriza, a ona je globalna. Opsjednuta sam u svome radu, slikama tijela koja se hvataju za narančaste prsluke za život, a noću me ne napušta misao kako je sve to slučajno, da se ne radi o meni, o mojoj obitelji. Poezija je sada mjesto sjecišta koje prikazuje eksplozivne izbore za koje sam se odlučila kao humanitarna radnica i autorica."
Foto: FAH

Rasplet uzdrmanog statusa quo

Katarska sapunica nespremne je zatekla čak i najrevnije pratitelje političkih zbivanja na Bliskom istoku. Ono što je iznijela na svjetlo dana jest činjenica kako su nebrojene dosadašnje analize bliskoistočne geopolitičke scene kao bojnog polja na kojem se vodi sudbinska borba između sunita i šijita krajnje simplificirani pogledi na regiju. Stvarnost je mnogo kompliciranija, osobito na polju koje se naziva sunitskom frontom, za koju su mnogi, uključujući i Donalda Trumpa, mislili da je sposobna povesti ujedinjenu borbu protiv Irana i uz Iran vezane organizacije i paravojske.
Foto: Independenttravelcats.com

Turisti među siromašnima

Turisti iz zapadnih zemalja posljednjih su godina sve više u potrazi za "autentičnim" i "stvarnim". U Indiji, Keniji, JAR-u, Brazilu, kao značajan dio turističke ponude postoje ture favelama, slumovima, getoiziranim i siromašnim dijelovima gradova. U Beogradu je pak nedavno jedna turistička agencija nudila turu na kojoj se moglo "upoznati Cigane" i skupljati željezo s njima.
Foto: Flickr

Veliki vođa i njegova sve manja Amerika

Ne prođe dan bez nekog novog skandala u državnoj vlasti. I ne govorim ovdje o Hrvatskoj. Hrvatska ne može tako puno štete svijetu učiniti ni da Glasnovića izabere za doživotnog predsjednika, koliko SAD može u šest mjeseci. Predsjednik SAD-a, koji se ponaša kao šef nogometnog saveza treće-svjetske banana republike, u ratu s vlastitim državnim odvjetnicima, radeći čistke u policiji, ne poštujući ranije potpisane međunarodne dogovore, opasan je za svijet i nije pouzdan partner, kako je Angela Merkel eufemistički primijetila kad se vratila u Njemačku s NATO i G7 summita.
Foto: Hina

Netanyahu TV

"Reforme" - nakon 49 godina emitiranja izraelska javna televizija ugašena je preko noći. "Način na koji je IBA ugašena nije pošten ni častan", prokomentirao je Netanyahu, govoreći pasivno o procesu koji je sam inicirao. Novinari ističu kako je pravi razlog za ukidanje programa taj da je Netanyahu već duže vrijeme nezadovoljan zbog kritičkog izvještavanja i pokušava kontrolirati medije.
Foto: We are the dream makers, Dubai by Arcadia Blank

Između trgovine i rata

Laleh Khalili, profesorica za bliskoistočnu politiku, SOAS London: "Luke danas, osobito velike luke na Arapskom poluotoku, zadržale su kolonijalne radne strukture. Aden, najznačajnija luka u Jemenu, završio je na sudu s Dubai Ports Worldom, jednom od najvećih tvrtki za upravljanje terminalima, i uspio im otkazati 35-godišnju koncesiju. Sada, kada Aden biva uništen u ratu koji vode Saudijska Arabija i UAE, jedna od prvih stvari koje je UAE najavio nakon što su dobili kontrolu nad Adenom jest da će pomoći obnoviti luku. Toliko je lagan hod između rata i trgovine."
Foto: Lenin Moreno Facebook

Značaj pobjede ljevice u Ekvadoru

Pobjeda Lenina Morena na predsjedničkim izborima u Ekvadoru znači puno više nego što možda manifestira tijesan rezultat te pobjede. Ona je, između ostalog, indikator postojanja duboke političke podjele ekvadorskog društva, ali i dokaz da je ljevica uspjela pobijediti svog desnog protivnika iza kojeg je stajala ogromna međunarodna financijska mašinerija i podrška neusporediva s podrškom koju je izvana imao Lenin Moreno. A predstoje nam redoviti izbori u Meksiku i u Brazilu, da spomenemo samo najveće.