Svijet

Foto: Lidija Čulo

Palestinski dnevnici: sutra ćemo voljeti život

Vidjela sam ga na slikama nebrojeno puta, znala mu dimenzije na papiru. No, tek kad sam idućeg jutra stala pred osam metara visok ''zid apartheida'', kako ga Palestinci nazivaju, osjetila sam vlastitu nebitnost spram te mase. Čak i izraelski doseljenici na Zapadnoj obali mrze zid, strahujući da će ih ostaviti s druge strane "Velikog Izraela". Ni tri minute hoda od zida stoji Jacir Palace, najveći betlehemski hotel koji s razlogom nosi svojih 5 zvjezdica i naziv palača. Ovdje se velik dio akademskih rasprava o izbjeglicama može baciti točno tamo uz zid, na neslužbeno odlagalište smeća.
Foto: Mirza Softić

Vijetnam: komunistička zemlja izlazećeg kapitalizma

Vijetnam će zahvaljujući svom otvorenom tržištu vjerovatno u skoroj budućnosti napredovati više nego što iko očekuje. Koliko će biti razlike između bogatih i siromašnih, zasad možemo samo nagađati, ali za ovu zemlju danas kažu da je slična Tajlandu od prije 20 godina, te da još nije turistički komercijalizovana. Trenutno još uvijek možete uživati u uličnoj hrani, otvorenim lokalima po 24 sata dnevno, te fudbalu na otvorenom, kakav u Evropi sve rjeđe viđamo, a u zapadnim zemljama skoro nikad - ovakvog fudbala kod nas više nema, a svi ga se sjećamo s nostalgijom.
Foto: Lidija Čulo

Palestinski dnevnici: vojnik koji sanja bijele ljiljane

Hebron ili al-Khalil na arapskom, palestinski je grad u kojem se izraelsko-palestinski sukob toliko krvavo prelomio da mu je priuštio titulu ''najproblematičnijeg grada'' Zapadne obale, a meni mjesto u posebnoj sobi za ispitivanje na dolasku. ''Zemlja ne pita tko tu živi'', priča mi jeruzalemski Palestinac uz šalicu arapske kave. ''Ona je bila tu prije nas i bit će tu poslije nas, pa oko čega se onda ubijamo? Kad smo već sad tu, zašto ne bismo, poput Emirata ili SAD-a, bili zajedno, pa neka se država zove Ujedinjeni arapsko-izraelski teritoriji, ili kako god''.
Foto: prtscr

Kemijska sprdačina

Napadom na Siriju demonstriran je globalno opasan presedan.
Avi Hakim, CDC

Demistifikacija humanitarnog rada

Vrijeme je da krenemo u demistificiranje svetosti međunarodnih humanitarnih organizacije preko kojih prolaze milijarde dolara, eura, kuna na godišnjoj razini, kako globalno tako i lokalno. Nepogrješivost Oxfama, Crvenog križa i drugih humanitarnih korporacija raspukla se posljednjih dana kada je javnost saznala za niz slučajeva seksualnog zlostavljanja žena za vrijeme međunarodnih misija od strane visokopozicioniranih radnika.
Foto: ytb prtscr

(Ne)prosvijećeni apsolutizam predsjednika Trumpa

Izgleda kao da Trump ne želi razumjeti da je Amerika republika, a ne apsolutna monarhija. U svakom slučaju on vodi zemlju kao da je monarh, a ne predsjednik. Praktički od Kennedya nismo imali situaciju gdje je jedna obitelj toliko moćna i utjecajna. Američki predsjednici nakon Kennedya obično drže svoju obitelj van političkog života. Trump je u vladu uveo svoju djecu i zeta.
Foto: ytb-prtsc

Iranske zime

Već tjednima traju antirežimski prosvjedi diljem Irana. Raste broj ozlijeđenih, ubijenih i uhićenih. S jedne strane, govori se o vanjskom pokušaju destabilizacije Irana. S druge su prosvjedi izraz nezadovoljstva ekonomskom situacijom i pitanjima životnog standarda. Arang Keshavarzian, profesor za bliskoistočnu politiku, NYU: "Fokus analitičara na Teheran nastoji suziti spektar politike na pitanja izbora, frakcijskog suparništva i međunarodne odnose. Ne obraća se pozornost na pitanja radne snage, okoliša i socijalne skrbi, koja su posljednjih desetljeća endemična u provincijskim gradovima."
Foto: Ole Solvang/Human Rights Watch

U košmaru Jemena

Laura Silvia Battaglia, talijanska novinarka koja izvještava iz Jemena: "Imati pristup bolnicama znači, pogotovo u Hodeidi, ući u preplavljeni pakao, s ljudima posvuda, tražeći pomoć od liječnika i medicinskih sestara koji očajnički pokušavaju pronaći rješenja za spašavanje života. Međunarodne organizacije koje su još u zemlji nastoje dati sve od sebe, ali to nije dovoljno. Možete raditi na hitnim slučajevima, kao što MSF radi, ali što s kroničnim bolesnicima koje muče poremećaji bubrega, tumori, dijabetes - kad bolnice ne pružaju potrebne usluge? Sjever zemlje u potpunosti je izoliran."
Foto: HRFF

Libanon u bankrotu

Fawwaz Traboulsi, libanonski povjesničar i pisac: "Tehnički, Libanon bi trebao bankrotirati, ali nitko ga neće bankrotirati jer ne može dobiti ništa zauzvrat. Svjetska banka nam je nametnula koncept koji nema značenja. Što je korupcija? Kažu da je korupcija znak da imate preopterećeni javni sektor kojeg treba smanjiti, isto kao i javni budžet. To ne mijenja način na koji javnost profitira od javnog novca. Zbog toga ne postoji rješenje za nešto što zovemo korupcijom - implikacija je ta da je vlast korumpirana, dok je privatni sektor moralan."
Foto: Demian Vokši

Crtice iz Bejruta

Na autocesti smo prošli pokraj spaljene olupine automobila koja je ležerno stajala na rubnoj traci. Nekoliko minuta vožnje dalje, pedesetak metara od vojnog kontrolnog punkta usred bijela dana nekoliko mladića je održavalo natjecanje u driftanju sa svojim BMW-ima na raskršću priključka na autocestu. Vojska je sjedila i gledala. Libanonske ceste su bojno polje na kojemu nekoliko desetljeća stari Nissani i najnoviji Porschei dijele iste ožiljke. Nakon što taksi prođe administrativnu liniju koja dijeli Bejrut od njegovih južnih predgrađa, scena se polako počinje mijenjati.