Mediji

Foto: A.K.

Digitalna (ne)održivost

Nedostatak novca i pomoći, ali i prijetnje novinarima, među najvećim su izazovima lokalnih online medija u Srbiji i Hrvatskoj, pokazuju rezultati istraživanja Razumijevanje potreba lokalnih online medija u Hrvatskoj i Srbiji kojeg su provele Fondacija Slavko Ćuruvija i Udruga za nezavisnu medijsku kulturu uz podršku OESS-ove misije u Srbiji.
zarez_22.jpg

Zlatarovo zlato (epilog)

Trgovački sud je presudio, Druga strana mora vratiti državi 1,2 milijuna kn. Hrvatsko slovo i Hasanbegović su dotukli Zarez, okrenuvši protiv njega oružje koje mu je desetljeće i pol osiguravalo "stožernu" poziciju – predobru uvezanost i diskrecijske odluke političke sfere. Koliko god paradoksalno, bilo bi ipak lijepo kada bi njegov konačni slom, koji je inicirala pseudointelektualna ultradesnica, doprinjeo procesu građanskog odgoja dijela intelektualne ljevice.
Foto: Kristina Josić<br>

Optimizam na niskim granama

Ana Brakus, urednica Libele, govori o perspektivi neprofitnih medija: "Ili ćemo se vratiti na poštivanje jedva minimalnih standarda ili će se nešto uglađenije i finije raditi na potpunom uništenju. U svakom slučaju, moj je optimizam s ovim opcijama na izuzetno niskim granama."
net1.jpg

Izvan menadžerske logike

Irena Borić, Martina Kontošić i Renata Šparada kustosice projekta Net.cube: Net.cube od početka ima ambiciju postati platforma za podršku autorima internetskih umjetničkih projekata, ali i mjesto diskusije o kontekstu u kojem ti autori djeluju.
ytb prtsc<br>

Budi poslušan

Globus je postao pun čudnih životinja poput ljubičastih štakora, električnih hrčaka ili telekinetičkih patki. Dobra je vijest da se ovoga puta ne radi o klimatskim promjenama, više onim tehnološkim, ali to ne znači da se ne bismo trebali zabrinuti. Radi se o Pokemonima, koji su se vratili, evoluirali i spremaju se uloviti nas sve. Nova igra Pokemon GO odgaja amorfnu, apatičnu i identičnu masu. Svi se "igraju" jednako, rade iste stvari na isti ili sličan način.
slovo_004.jpg

Čitajte Hrvatsko slovo!

U petnaest godina Hrvatsko slovo je na simboličkoj razini pripremilo teren za sadašnju politiku Tomislava Karamarka. Uspentravši se na vlast, Karamarko je inaugurirao instant-antifašista Hasanbegovića da provede kulturni program koji je studiozno razrađivan upravo u Hrvatskom slovu. Sada je zatvoren puni krug: Hasanbegović Hrvatskom slovu podvostručuje državnu potporu, a oduzima potporu drugim medijima, kao i civilnom društvu. Što će biti dalje, čitajte u Hrvatskom slovu!
hrt3_tg.jpg

HNiP TV

Ako se želite usidriti na neku dobru poziciju na HRT-u, valja vam prvo učlaniti se u Hrvatske novinare i publiciste: V.d. ravnatelja postao je Siniša Kovačić. Mario Raguž popeo se na mjesto v. d. rukovoditelja radne jedinice Produkcijski odjeli. Katja Kušec zasjela je na mjesto šefice radne jedinice HRT-ovi centri, a Katarina Periša Čakarun Informativnoga medijskog servisa. V.d. ravnatelj programa je Jozo Barišić, Tončica Čeljuska je v.d. urednica HRT4, novo lice središnjeg Dnevnika je Branimir Farkaš, a urednica Studija 4 Karolina Vidović-Krišto.
Fotografije: Ivana Perić<br>

Maljanje vraga na zid

"Ubi Srbina", "Srbe u Jasenovac", "This is the white man country", "Sieg Heil", uz neizostavne svastike, "Mamiću cigane" i "Mamiću Srbine" neopterećeno krase fasade, pothodnike, tramvajske i autobusne stanice, mostove i putokaze diljem Zagreba. Kao što ne čujemo povike na stadionima, tako valjda ni ne vidimo grafite mržnje na ulicama kojima prolazimo svakoga dana. Gradska uprava pritom generalizira o grafitima kao estetskom pitanju, ne problematizira posebno grafite koji pozivaju na mržnju i netrpeljivost, koje se ne uklanja pravovremeno (ili uopće).