Studentski plenum u Ljubljani: Osim što je policija ometala održavanje prosvjedne akcije protiv konferencije o novom strateškom konceptu NATO-a, dvoje njezinih pripadnika je naoružano ušlo u prostorije Fakulteta za društvene znanosti čime je direktno prekršen ustav Sveučilišta.

Prije tjedan dana (u srijedu 11.11.) i ljubljanski su studenti i studentice organizirali svoj prvi plenum i reafirmirali borbu protiv neoliberalizacije sveučilišta kao univerzalnog problema kapitalizma koji se kao takav u posljednjih nekoliko mjeseci artikulirao kroz studentske borbe diljem svijeta. Ovakva artikulacija problema i ovaj način borbe nije nepoznat ljubljanskim studentima, koji su se već i prije dvije godine kroz pokret Autonomna tribina (Avtonomna tribuna) borili protiv istog problema i sa istim metodama. Na prvom su plenumu, koji je okupio 'stare' ali i 'nove' aktere, imali mogućnost ponovno istaknuti, definirati i artikulirati probleme sa kojima se susreću: poput problema bolonjskog procesa putem kojeg se provodi komercijalizacija sveučilišta i uvode tržišni koncepti na fakultete, ali i problema sve veće nužnosti studentskog rada kao sastavnog dijela 'studentskoga života' zbog kojeg studiranje postaje od sekundarnog značaja, a istovremeno i sam taj rad nije definiran kao 'pravi rad' te time ni ne ostvaruje razne 'beneficije' rada (poput zdravstvene i mirovinske naknade, radnog staža itd.). Na istom su plenumu dogovorili akciju za četvrtak, 12. 11. kojom se htjelo ukazati na kršenje autonomije sveučilišta.

Naime, toga se dana na Fakultetu za društvene znanosti (Fakultet za družbene vede - FDV) održavao susret NATO "stručnjaka" pod nazivom Novi izazovi svjetskoj sigurnosti. Cjelokupan pristup i novi strateški koncept NATO-a, na kojem je trebala sudjelovati i Madeleine Albright (žena koja je svojim embargom Iraku odgovorna za smrt više od pola milijuna djece) ali se ona na kraju ipak nije pojavila na tom skupu. Autonomni studenti i studentice ovaj su skup definirali kao militarizaciju sveučilišta i ozbiljno rušenje njegove autonomije te su u svojoj izjavi za medije naveli kako je FDV kao javna institucija tako ponovno klonula pod pritiskom vladajuće ideologije i prešla u poligon za širenje militarističkih diskurza koji na prostoru sveučilišta nemaju što tražiti. Koliko se ova ocjena situacije pretvorila u realnost pokazao je i sam razvoj događaja.

Pored studenata, revoltiran je i dio zaposlenih na FDV-u koji su u otvorenom pismu potpisali svoju podršku studentima i studenticama i izrazili zgražanje nad njihovim maltretiranjem

Nakon što su studenti na demokratičan, dostojan i krajnje legitiman način pokušali protestirati protiv blaćenja osnovnih načela autonomije sveučilišta, ušavši sa transpranetom Stop militarizaciji, autonomija sveučilištu! u predavaonicu u kojoj se održavao skup, "netko" je na njih poslao redarsku službu koja ih je uporabom fizičke sile uklonila iz predavaonice. Uvođenje represije i konstruiranog  izvanrednog stanja međutim nije stalo samo tome već su se sa represijom suočili i studenti koji su, na jednako tako autonomnom prostoru, održavali akciju Hrana, a ne oružje. Izgleda da je, kako oni navode, besplatno dijeljenje hrane u trenutku krize, kada na stotine obitelji u Sloveniji nema dovoljno sredstava za kupovinu osnovnih životnih potreba, toliko ugrožavajuće, da je 'netko' protiv tog zločinačkog čina poslao organe reda Republike Slovenije - policiju. Osim što je policija ometala održavanje ove akcije, dvoje njezinih pripadnika je naoružano ušlo u prostorije ovog fakulteta čime je direktno prekršen sam ustav Sveučilišta.

Studenti su bili revoltirani ovakvim postupanjem uprave i državnih organa, te u svojoj izjavi za medije zahtijevaju odgovore od uprava kako Sveučilišta u Ljubljani, tako i FDV-a. Koliko je do sada poznato, odgovore nisu dobili. Pored studenata, revoltiran je i dio zaposlenih na FDV-u koji su u otvorenom pismu potpisali svoju podršku studentima i studenticama i izrazili zgražanje nad njihovim maltretiranjem. Zaposleni navode kako se protive prisutnosti vojske i policije na FDV-u, kao i prisutnosti ideja neonacizma, jer su pripadnici te ideologije, kako se naknadno saznalo, također provocirali studente. Ovakav razvoj događaja samo je pokazao koliko je studentska borba potrebna danas, a pitanje autonomije artikuliralo se kao jedno od važnijih  na drugom plenumu održanom u utorak, 17.studenoga.

Razvoj događaja studentske borbe, kako u svijetu, tako i u Sloveniji, pokazuje da je studentska borba odavno prerasla samu sebe i postala pitanjem obrane socijalnih prava

plenum_ljubljana.jpg

Potaknuti svim ovim događajima ljubljanski studenti i sudentice najavljuju nove akcije, a sljedeći plenum je sazvan već za danas u 12 sati.


Neki od definiranih problema na dosadašnjim studentskim plenumima:

  • Studentska borba je borba svih iskorištavanih koji su zapleteni u isti sistem, zato se solidariziramo sa radnicima, siromašnima, nezaposlenima itd. i borimo se kao dio međunarodnog pokreta.
  • Studentski rad više nije nikakav izbor, želja ili pomoć države, već za većinu postaje egzistencijalno nužan kako bi studirali. Studenti/ce tako postaju radna snaga koja je iskorištavana kao sva ostala radna snaga. Studentski rad nije zadovoljavajući jer ne omogućuje nikakvu socijalnu sigurnost. Studentski rad ne bi smio biti egzistencijalna nužnost, nego izbor.
  • Naša vizija obrazovanja je drugačija od one koji nam nudi sadašnji bolonjski proces. Studiranje bi trebalo razvijati sposobnost razumijevanja i kritičkog razmišljanja, a ne oblikovanje pojedinaca i pojedinki po mjerama tržišta, kapitala i po željama različitih ekonomskih, političkih i vojnih društvenih elita.
  • Događaji u četvrtak su pokazali da fakultet nije mjesto studenata i profesora, čime se postavlja pitanje o samoj prirodi sveučilišta i njegove autonomije.