Beograd, 25. studenog: Optuženik Miroslav čanković rođeni je Vukovarac, a putovnicu je dobio jer u vrijeme izdavanja nije bio tražen ni zbog kakvog kaznenog djela, kažu u MUP-u




Postupak protiv šesnaestorice optuženih pripadnika srpskih paravojnih postrojbi, za strijeljanje više od 200 hrvatskih zarobljenika u blizini Vukovara, traje dvije godine, a sam sudski proces, čiji se završetak očekuje u prosincu, vodi se godinu i pol dana.
Pregledavajući spise i dokaze sudac Vesko Krstajić imao je na uvidu i putovnicu optuženog Miroslava čankovića (broj 06972852) koja je izdana u hrvatskom MUP-u 23. ožujka 1998. godine - sedam godina nakon zlodjela počinjenih na Ovčari.
Međutim, kako nam je rečeno jučer u MUP-u, nije bilo nikakvih zapreka da Miroslav čanković 1998. godine dobije hrvatsku putovnicu jer tada nije bio tražen ni zbog kakvog kaznenog djela, a budući da je rođen u Vukovaru i da je prilikom rođenja upisan u knjigu državljana, putovnicu je mogao dobiti bilo kad. Prema podacima MUP-a, čanković još uvijek ima prijavljeno prebivalište u Vukovaru.
Na jučerašnjoj raspravi prikazani su videosnimci iz arhiva državne srbijanske televizije snimljeni 19. i 20. studenoga, odmah nakon pada Vukovara.
Na prvom videozapisu pokazani su zarobljenici u Veleprometu uz 'ratni rječnik' komentatora koji je ustvrdio da ljudi na snimku 'ne izgledaju opasno, a ustvari su ustaški zlikovci jer je metodom parafinske rukavice utvrđeno da su neposredno prije zarobljavanja pucali'.
Prisutni u sudnici mogli su zatim vidjeti potresne slike ispred i unutar vukovarske bolnice - ranjenike, žene i djecu, izbezumljene ljude, razrušene kuće u okolici. Snimak je pokazao i mnoštvo tijela oko bolnice za koje je glas iz studija RTS-a objasnio 'da se radi o masovnoj grobnici Srba'.
Rečeno je, također, da je u bolnici bilo '420 bolesnika, 400 civila i nekoliko stotina preobučenih pripadnika ZNG-a'. Prikazan je i poznati snimak haaškog optuženika Veselina Šljivančanina, tadašnjeg vojnog zapovjednika bivše JNA u Vukovaru, u žučnoj raspravi s predstavnikom Međunarodnog Crvenog križa Nikolasom Barsingerom nakon što ovoj humanitarnoj organizaciji nije dozvoljen pristup bolnici.
On je, tada bio kategoričan 'da osvete neće biti makar se radilo o ustašama' i dodao da se mora shvatiti da je u pitanju
'nametnuti rat' te da je on zapovjednik u 'vlastitoj domovini'. Nasuprot tome, Barsinger je rekao da Crvenom križu, unatoč sporazumu hrvatske Vlade i vrhu JNA od 19. studenog, vojska nije dozvolila evakuiranje iz vukovarske bolnice.
Odvjetnik žrtava Rajko Danilović ocijenio je korisnim prikazivanje ovih snimaka na kojima se, pored Šljivančanina, vide Milan Gavrilović, tadašnji potpredsjednik srbijanske Državne sigurnosti i Nebojša Pavković, bivši šef kabineta generala Kadijevića i sadašnji haaški optuženik. Odvjetnik Danilović je zaključio da je jasno tko je sve imao uvida u tragična vukovarska događanja.