Kao točka na dnevnom redu 13. sjednice Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora, koja bi se trebala održati danas našao se i prijedlog Zakona o potvrđivanju Sveobuhvatnog gospodarskog i trgovinskog sporazuma (CETA) između Kanade i EU, za kojeg se predlaže donošenje po hitnom postupku. Tim povodom Zelena akcija, Nezavisni hrvatski sindikati, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, GONG i Centar za mirovne studije uputili su otvoreno pismo svim saborskim zastupnicima i zastupnicama kojim ih upozoravaju na dalekosežnost i potencijalnu štetnost posljedica koje bi mogle proizići iz ratifikacije ovog sporazuma, te zahtijevaju povlačenje Zakona iz hitne procedure i provođenje široke javne rasprave o ovoj temi.
"Odredbe o zaštiti stranih ulagača i rješavanju sporova između ulagača i države (ISDS/ICS) ugrađene u CETA-u i slične sporazume, u znatnoj mjeri smanjuju manevarski prostor država na području javnih politika, omogućavajući stranim kompanijama da traže milijunske odštete (koje podmiruju porezni obveznici) zbog zakona, politika ili drugih mjere koje štete njihovim investicijama, pa bili oni i u javnom interesu", upozorili su.
U pismu se upozorava i na to kako pristajanje na ovakav tip rizika i potencijalnih pritisaka na javna sredstva nije moguće braniti čak niti s čisto ekonomskog stanovišta, budući da i službene ekonomske projekcije Kanade i EU-a predviđaju marginalan ekonomski rast (u najoptimističnijem scenariju porast BDP-a EU od 0,08% i porast ukupnog izvoza iz EU od 0,07%). "Iako Vlada nije naručila detaljnu studiju utjecaja CETA-e na RH, s obzirom na trenutnu slabost hrvatskog gospodarstva i na činjenicu da nam je Kanada relativno nebitan trgovinski partner, za očekivati je kako se Hrvatska neće nalaziti među dobitnicima u slučaju ratifikacije sporazuma", poručile su udruge i sindikati.