U prikupljanju sredstava pridružilo se više od 1000 donatora, među kojima i učenici OŠ Voćin koji su prikupili 2.420 kuna, a studenti zagrebačkog Medicinskog fakulteta u sklopu svog bala prikupili su gotovo 8.000 kuna.
"Tisuću puta hvala svim našim sugrađanima – donatorima koji su nam pomogli pokrenuti prve kotačiće podrške. Svaki nam se dan javlja oko deset novih žena s potrebom za ovom vrstom prijevoza, što pokazuje kako je ova socijalna usluga i više nego potrebna. Zato želimo djelovati dalje i širiti naše kotačiće podrške na druge gradove u Hrvatskoj, djecu onkološke bolesnike i njihove roditelje te muškarce oboljele od raka, a u Svaka četvrta žena koja prima kemoterapiju u zagrebačkim bolnicama, nema riješen prijevoz do bolnice i natrag. Uglavnom putuju javnim prijevozom jer nemaju mogućnost plaćanja taksija, a istovremeno, sve se osjećaju loše zbog učinka kemoterapijekonačnici potaknuti HZZO da nam se pridruži, te kao i u drugim zemljama, osigura uslugu prijevoza na terapiju i s nje besplatnom za sve koji se liječe na onkološkim odjelima", istaknula je Ivana Kalogjera, predsjednica udruge Nismo same.
Prva vožnja taksijem ostvarena je 14. ožujka, a tijekom kampanje, ostvareno je 108 povratnih vožnji koje udruga realizira u suradnji s Udrugom Radio Taxi Zagreb. Podršku teško bolesnim pacijenticama pružalo je 16 educiranih volonterki Volonterskog centra Zagreb koje će nastaviti volontirati kao pratnja u vožnji i pomagati oboljelim ženama u kućanskim poslovima.
Svoja volonterska iskustva podijelila je i volonterka Helena Gabriel koja je pratila na terapiju pacijenticu Katicu, koja ima metastaze na kostima pa teško hoda, a na kemoterapiju u Zagreb putuje iz Osijeka. "To su ljudi koji trebaju pomoć i podršku, a ne sažaljenje. Sam put iz Osijeka gospođi Katici je prilično težak i pratnja u vožnji, koja se nama čini sitnicom, njima je velika stvar", istaknula je Helena.
"Zahvaljujem Ivani što je pokrenula ovu inicijativu. U trenutku kada se pacijentice vraćaju iz bolnice s teških kemoterapija i nitko ne može doći po njih, ovakav oblik prijevoza i pratnja znači im mnogo. Hvala svima, od volontera, udruga i građana, koji su se uključili u ovu akciju", istaknula je Jasminka Miličević, glavna sestra Klinike za onkologiju KBC Zagreb.
Snažnu podršku projektu, kako financijsku tako i organizacijsku, pružio je Grad Zagreb. Pročelnica Ureda za socijalnu zaštitu i osobe s invaliditetom Romana Galić najavila je kako će sve učiniti da se projekt nastavi i sljedeće godine.
Podsjećamo, projekt i kampanja potaknuti su rezultatima istraživanja Zaklade Solidarna i udruge Nismo same o problemima i potrebama žena oboljelih od karcinoma, koje je pokazalo kako svaka četvrta žena koja prima kemoterapiju u zagrebačkim bolnicama, nema riješen prijevoz do bolnice i natrag. Uglavnom putuju javnim prijevozom jer nemaju mogućnost plaćanja taksija, a istovremeno, sve se osjećaju loše zbog učinka kemoterapije.
Svi koji žele nastaviti pokretati kotače podrške, mogu to učiniti još uvijek jer je račun i dalje otvoren za uplate. Donirati možete na broj žiro računa: HR3323900011500130855.