Platforma 112, koja okuplja najistaknutije udruge civilnog društva, svoje mišljenje o radu aktualne Vlade prvi put je iznijela nakon 112 dana vlasti, pri čemu su uočeni određeni pozitivni pomaci. "Nakon godinu prošlo je dovoljno vremena da osim namjera možemo ocjenjivati i djela. Na žalost, veliki zaokret od partitokracije prošle vlasti, vođene dvostrukim mjerilima i kratkoročnim dobitima, prema demokratskoj vladavini koja realizira viziju vladavine prava, društvene pravde i održivog razvoja nije se dogodio. Budući da su ostvareni tek sporadični napreci, nakon svega ostaje gorak okus u ustima", rekla je Saša Šegrt iz Transparency International Hrvatska. Kako je objasnila Šegrt, pozitivne promjene odnose se na jačanje transparentnosti i donekle na otvorenost institucija, čemu je pomoglo nedavno donošenje Zakona o pravu na pristup informacijama, ali i opsežnija primjena Kodeksa savjetovanja sa zainterisiranom javnošću u postupcima donošenja zakona. "Iako se velik broj zakona i podzakonskih akata šalje na javnu raspravu, ona je u nekim slučajevima vrlo kratka, a tome najbolje svjedoči postupak donošenja Zakona o strateškim investicijama", rekla je Šegrt.
Saša Šegrt: Budući da je nova vlast ostvarila tek sporadične napretke, nakon svega ostaje gorak okus u ustima
Pozitivni pomaci vidljivi su i u izmjeni Zakona o javnom okupljanju zahvaljujući kojem je građanima ponovno omogućeno okupljanje na Markovom trgu, no, doduše, u limitiranom broju. "Vlada je počela raditi i na uređenju Registra birača, dosadašnjoj rak rani izbornog sustava, na način da se spriječe zlouporabe biračkog prava, otkloni nepovjerenje u pravičnost izbora te osigura biračko pravo dosad diskriminiranim građanima koji su u potpunosti lišeni poslovne sposobnosti. Također, počele su i pripreme za uvođenje obrazovanja za demokratsko građanstvo, a nova vlast radi i na izmjeni medijske politike u smjeru ojačavanje pozicije javnih i neprofitnih medija", zaključila je Šegrt.
Uz pozitivne promjene prema većoj otvorenosti institucija vlasti, ova Vlada je u području ljudskih prava napravila neke važne iskorake koji su naišli na glasne otpore. No, istovremeno porazna je činjenica da je najmanje pozitivnih pomaka napravljeno za one koji su najviše propatili u procesu društvene tranzicije - civilne žrtve rata, nacionalne manjine, radnike i mlade. "Potpuno je neshvatljivo da i godinu dana nakon promjene vlasti sustav besplatne pravne pomoći i dalje ostaje nepristupačan za većinu onih kojima su pravne usluge potrebne, a ne mogu si ih sami platiti. Uz to, zbog sve manjeg interesa domaće i međunarodne javnosti, počinitelje ratnih zločina sve je teže procesuirati", rekao je Eugen Jakovčić iz Centra za suočavanje s prošlošću - Documenta.
Eugen Jakovčić: Zbog sve manjeg interesa domaće i međunarodne javnosti, počinitelje ratnih zločina sve je teže procesuirati
Jakovčić je podsjetio da još uvijek nije donesena niti jedna pravomoćna presuda za zločine počinjene tijekom i nakon akcije Oluja te je napomenuo da Vlada još uvijek nije našla način kako da obešteti civilne žrtve rata. "Prije nekoliko dana preminuo je Petar Mileusnić, civilna žrtva rata. Pripadnici Prve gardijske brigade Hrvatske vojske pred kraj 1991. godine ušli su u obiteljsku kuću Mileusnićevih u Novskoj te su pri tom mučili i ubili njegovu kćer i ženu. Pucali su i na njega i pogodili ga u lice, ali on je uspio pobjeći i preživjeti. Mileusnić od tada pa sve do svoje smrti neuspješno potražuje pravdu za mučki ubijenu suprugu i kćer. Pravde pred hrvatskim sudovima nema ni do danas, Mileusnić nije dobio obeštećenje, a državi je platio i veći iznos parničnih troškova", rekao je Jakovčić. Vlada nije napravila pozitivne pomake niti u procesu povratkaizbjeglog stanovništva i njegovog stambenog zbrinjavanja čemu najbolje svjedoči slučaj Milice Miladinović. Nije došlo ni do nikakvih pomaka u zapošljavanju nacionalnih manjina u javnom sektoru što je i glavna barijera održivog povratka.
Sanja Sarnavka: Premijer je povodom najave održavanja izbora za EU parlament rekao kako demokracija nekad može biti i skupa. Zanimljivo je da se ta ista skupa demokracija u slučaju Srđa pokušava opstruirati
Također, vlast uporno izbjegava revidirati propise o referendumu kako bi građani napokon i u stvarnosti mogli pokrenuti referendum. Iako su građani Dubrovnika nedavno uspjeli sakupiti potreban broj potpisa potreban za raspisivanja referenduma o izgradnji igrališta za golf i popratnog apartmanskog naselja na Srđu, članovi Vlade su svojim istupima u javnosti na svojevrstan način pokušali opstruirati njegovu provedbu. "Premijer Milanović je povodom najave održavanja izbora za EU parlament rekao kako demokracija nekad može biti i skupa. Zanimljivo je da se ta ista skupa demokracija u slučaju Srđa pokušava opstruirati", rekla je Sanja Sarnavka.
Iz Platforme 112 poručuju kako je izrazit primjer nekonzistentnosti uočljiv i u resoru obrazovanja, gdje isti novi ministar, s jedne strane, čvrsto zastupa uvođenje progresivnih obrazovnih programa, a s druge nastavlja neoliberlani trend svojih prethodnika u komercijalizaciji obrazovanja bez uvažavanja kritike akademske zajednice. "Bojim se da će nekonzistentnosti još snažnije doći do izražaja u nastavku mandata posebno s obzirom na izazov izlaska iz ekonomske krize i poticanje dugoročnog razvoja, pri čemu ova Vlada još nije definirala razvojnu strategiju", navodi se u izvještaju Platforme 112.
Jelena Berković: Želimo da se Vlada prvenstveno pozabavi suzbijanjem naslijeđenih nepravdi - povratkom izbjeglih, stanarskim pravima, obeštećenjem civilnih žrtava rata te osiguravanjem sustava besplatne pravne pomoći
"Od Vlade i Sabora tražimo jasan zaokret koji će ići u smjeru vladavine prava i održivog razvoja. Želimo da se Vlada prvenstveno pozabavi suzbijanjem naslijeđenih nepravdi - povratkom izbjeglih, stanarskim pravima, obeštećenjem civilnih žrtava rata te osiguravanjem sustava besplatne pravne pomoći. Istovremeno, bitno je da u fokus stavi održivi razvoj, odnosno da donese odluke koje će ići u smjeru odgovornog korištenja javnih resursa", rekla je Jelana Berković iz GONG-a. Berković je također upozorila na nužnost reforme javne uprave koja je još uvijek neučinkovita i to ne na način da se osiguravaju prečaci onim pojedincima i institucijama koji imaju moć.
Okupljeni su se složili da politička podobnost i dalje ostaje ključni kriterij za dobivanje radnih mjesta na istaknutim pozicijama. "Uhljebljenost i pokazivanje zahvalnosti za političku podobnost i dalje su uočljivi pa kod dobivanja posla osoba koja nije niti u jednoj političkoj stranci nema nikakve šanse", rekla je Sarnavka. S njom se složila i Berković te je podsjetila na nejasne kritererije koje primjenjuje Vlada. "Primjerice, u slučaju Mirele Holy imamo jako podignutu ljestvicu, jer je integritet osobe doveden u pitanje jednim e-mailom, dok imamo slučajeve da se razgovaralo o kandidatima za Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa, a oni su skrivali svoje životopise", objasnila je.
Kako bi građani hrvatske izbjegli sudbinu građana zemalja koje su ušle u Europsku uniju i potom svjedočili odlasku nekoliko koraka unazad po pitanju očuvanja vladavine prava, članovi Platforme 112 svoje će godišnji izvještaj prevesti na engleski jezik nakon čega će ga poslati Europskoj komisiji i svim zemljama članicama Europske unije.
Integralni izvještaj Platforme: