Povodom početka javne kampanje za informiranje i osvještavanje građana o uvođenju građanskog odgoja i obrazovanja u školski obrazovni sustav, organizacije civilnog društva, koje sudjeluju u projektu "Novo doba ljudskih prava i demokracije u školama", predstavile su njegov značaj.
"Temom građanskog odgoja bavim se petnaestak godina, no tek se sad javila nada da je vlast ovu temu prepoznala kao važnu. Hrvatska je jedna od rijetkih europskih zemalja u kojoj građanski odgoj nije uveden u škole. Iako je osposobljavanje mladih da budu aktivni građani, koji imaju znanja, sposobnosti i stavove potrebne za sudjelovanje u političkom životu, zapravo cilj obrazovanja u cjelini, povijest je dokazala da to nije dovoljno. Naime, istraživanja Fakulteta političkih znanosti i GONG-a sugeriraju ozbiljne nedostatke u političkoj kulturi mladih", objasnio je Berto Šalaj, docent na Fakultetu političkih znanosti i predsjednik Vijeća GONG-a.
"O stavovima i ponašanju mladih povede se rasprava tek kada se dogodi neki incident. Sve to ukazuje na činjenicu da izgradnja demokratske kulture zahtjeva dugoročniji rad, a uvođenje kreiranog kurikuluma bi na simboličkoj razini pokazalo da je sustav prepoznao potrebu za takvim obrazovanjem", dodao je Šalaj.
Kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja je od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta usvojen još u kolovozu prošle godine. Trenutno se on kao eksperimentalni program provodi u dvanaest srednjih i osnovnih škola. Ako je vjerovati obećanjima MZOS-a, sastavnim dijelom školskog programa trebao bi postati od jeseni 2014. godine.
Jedna od onih koji trenutno sudjeluju u provođenju eksperimentalnog programa je Gordana Šutej, stručna suradnica i knjižničarka iz Osnovne škole Ivana Gorana Kovačića iz Duge Rese. "Moja škola je imala sreću da bude odabrana za eksperimentalni program, a ja da budem dio tima koji ga provodi. Učenici su jako zainteresirani za program i sviđa im se iskustveni, parcitipativni način rada. Program utječe na samopouzdanje učenika i njihove komunikacijske vještine. Provođenjem ovog programa radimo dobru stvar za sebe, djecu, ali i svoju zemlju", rekla je Šutej.
Ankica Milić iz Mreže mladih Hrvatske objasnila je kako program obuhvaća obrazovanje za političku kulturu, ljudska prava, ekonomiju, ekologiju, a sadrži i društvenu i kulturnu dimenziju. "Javna kampanja za informiranje i osvještavanje građana o uvođenju građanskog odgoja i obrazovanja u školski obrazovni sustav trajat će tri mjeseca i uključuje organizaciju četiri okrugla stola u područjima od posebne državne skrbi i niz konferencija. Organizacije mladih će također u svojim lokalnim zajednicama organizirati tematske događaje, a prvi okrugli stol održat će se 11. travnja", najavila je Milić.
Promotivni spot kampanje možete pogledati ovdje.