Policija je na prosvjede i štrajk odgovorila represijom, vodenim topovima i bacanjem suzavaca u brojnim gradovima. Zbog nacionalnog štrajka, Prosvjednici poručuju kako se ne boje, kako žele dostojanstven život, kako im je dosta nesigurne ekonomske situacije - pobuna ide dalje, a štrajkovi se nastavljaju "na neodređeno"granice Kolumbije s Venezuelom, Ekvadorom, Brazilom i Peruom bile su zatvorene. Kako donosi Democracy Now!, ovaj nacionalni štrajk je "bez presedana", a "nitko, nijedna politička stranka, nijedan društveni pokret, nijedna grupa, nikakva struktura ne kontrolira ga".
Od 2016. godine u Kolumbiji je ubijeno najmanje 700 društvenih vođa i aktivista, prema podacima Instituta za razvoj i mirovne studije - ponajviše afrokolumbijskih aktivista i aktivista za prava domorodaca.
Kako prenosi People's Dispatch, kao odgovor na nasilje policije prema prosvjednicima, ljudi su se zaputili na trgove i ulice diljem zemlje kako bi lupali po loncima i tavama (oblik protesta zvan cacerolazos), pokazujući tako otpor represiji i nastavljajući mobilizaciju.
Prosvjednici poručuju kako se ne boje, kako žele dostojanstven život, kako im je dosta nesigurne ekonomske situacije - pobuna ide dalje, a štrajkovi se nastavljaju "na neodređeno".