Prosvjed u Brazilu; Prtsc: GuardianProsvjed u Brazilu; Prtsc: GuardianKapitalizam i kolonijalizam 21. stoljeća dolaze izdaleka i spuštaju se na svoje žrtve u Latinskoj Americi. Oni se mogu pronaći u kanistrima suzavca koji se koriste na Svjetskom nogometnom prvenstvu, u državi koja izvlači prirodne resurse na teritoriju urođenika, ali i u sporazumima o slobodnoj trgovini.

Zloglasna američka privatna milicija Academi - prije poznata kao Blackwater - obučavala je brazilske pripadnike osiguranja u Sjevernoj Karolini za potrebe Svjetskog prvenstva u Brazilu. Novinar Dave Zirin je napisao u Nationu kako su diplomatske depeše iz 2009. godine - objavljene zahvaljujući slučaju Wikileaks - otkrile da je Washington gledao na očekivane nerede u kontekstu Svjetskog prvenstva u nogometu kao na priliku za američko uplitanje u situaciju. "Brazilska bijeda je stvorila prostor za oportunizam Washingtona", konstatirao je Zirin.

peru_prosvjed_amazona_screenshot_democracy_now.jpg peru_prosvjed_amazona_screenshot_democracy_now.jpg

Kapitalistički meci prate Svjetsko prventstvo u nogometu baš kao što su pratili Sporazume o slobodnoj trgovini (FTA), potpisane između Perua i SAD-a. Prije pet godina, u velikim prosvjedima u sjevernom Peruu tisuće muškaraca, žena i djece iz domorodačke zajednice Awajun i Wambis blokirali su ceste, prosvjedujući protiv naftne, plinske i drvne eksploatacije Amazone. Peruanska vlada, koja je nedugo prije potpisala sporazum FTA sa SAD-om, nije znala kako se suočiti s prosvjedima, dijelom i zbog kontroverznih koncesija koje su izdavali na području Amazone kao dio uvjeta za potpisivanje ugovora o slobodnoj trgovini.

Prema diplomatskoj depeši koju je objavio Wikileaks, u lipnju 2009. američki State Department poslao je poruku američkom ambasadoru u Limi: "Popusti li Kongres i peruanski predsjednik Garcia pritisku prosvjednika, to bi moglo imati implikacije na nedavno potpisani sporazum o slobodnoj trgovini između Perua i SAD-a". Četiri dana nakon toga, peruanska vlada odgovorila je na prosvjede nasiljem i sukobima koji su rezultirali sa 32 smrtna slučaja.

SAD je zloglasan po svojoj imperijalnoj prošlosti u Južnoj Americi. No, Washington nije jedini imperij u njihovom dvorištu. Globalne i lokalne kapitalističke sile, imperijalisti i suvremeni kolonijalizam rasprostranjeni su diljem Latinske Amerike, od nogometnih stadiona do rudnika bakra.

Prosvjed naroda Mapuche; Foto: Wikimedia Commons Prosvjed naroda Mapuche; Foto: Wikimedia Commons

Prosvjed naroda Mapuche; Foto: Wikimedia Commons

Kina je pretekla SAD kao glavnog trgovinskog partnera najbogatijih zemalja Južne Amerike; najveći dio poslova u ovom području je izvlačenje prirodnih resursa iz tla. Poput brojnih nacija u Južnom konusu, Brazil - koji je zamijenio Veliku Britaniju na mjestu šeste najveće ekonomije - postao je imperijalna sila koja iskorištava veći dio regionalnih prirodnih bogatstava za širenje svoje industrije i populacije. Kapitalizam ima mnogo lica i saveznike, i oni nisu bazirani samo na globalnom sjeveru ili unutar ekonomskih divova.

Prema brojnim urođeničkim zajednicama u Latinskoj Americi, država, nerijetko u savezništvu s transnacionalnim korporacijama, zadržava kolonijalistički pogled u 21. stoljeću, posebno u područjima gdje se prirodni resursi izvlače u rudnicima, ili preko naftne te plinske industrije

Kako je sociolog Wiliam Robinson primijetio, "novo lice globalnog kapitalizma u Latinskoj Americi stvaraju lokalni kapitalisti koji se integriraju u redove transnacionalne kapitalističke klase preko korporacijskog i financijskog kapitala." Od Meksika do Argentine, predstavnici lokalne kapitalističke klase stvorili su oko 70 globalno konkurentnih transnacionalnih konglomerata.

Prijatelji imperije i kapitala imaju veliki utjecaj među političkim vođama u Latinskoj Americi. Dok je SAD godinama špijunirao ovo područje, što pokazuju otkrića Edwarda Snowdena, čileanska administracija predsjednice Michelle Bachelet tražila je od američke vlade pomoć u špijuniranju urođeničkih vođa naroda Mapuche koji su branili zemljišna prava tijekom njezinog prvog mandata. Dok su Amerikanci podržavali puč nad Fernandom Lugom u Paragvaju 2012. godine, Lugo je prije svrgavanja s vlasti zazivao izvanredno stanje u ruralnim dijelovima Paragvaja, gdje je proširena represija protiv seljačkih aktivista što su se borili za zemljište protiv privatnog proizvođača soje.

Prema brojnim urođeničkim zajednicama u Latinskoj Americi, država, nerijetko u savezništvu s transnacionalnim korporacijama, zadržava kolonijalistički pogled u 21. stoljeću, posebno u područjima gdje se prirodni resursi izvlače u rudnicima, ili preko naftne te plinske industrije.


Sukob seljaka i policije u Paragvaju; Prtsc: Al Jazeera

prosvjed_paragvaj_screenshot_al_jazeera.jpg prosvjed_paragvaj_screenshot_al_jazeera.jpg

Profesorica Manuela Picq s ekvadorskog Sveučilišta San Francisco de Quito napisala je kako je "jednostrano izvlaštenje zemljišta za potrebe rudarske industrije nastavak 'doktrine otkrića', koja konceptualizira Novi Svijet kao 'ničiju zemlju' i ovlašćuje kolonijalne sile da osvajaju i eksploatiraju zemlju u obama Amerikama" i da je "ideja 'pustih' zemalja preživjela u praksama izvlastitelja." Koncesije za rudarenje u Kolumbiji su izdane na 80 posto područja koji su pravno priznati kao urođenički teritorij. 407 tisuća kvadratnih kilometara Amazone gdje se nalaze područja s rudarskim aktivnostima pripadaju urođenicima. Izravna posljedica ove regionalne izvlastiteljske prakse grabeži zemlje je 200 ubijenih aktivista u Peruu između 2006. i 2011. godine, 200 ljudi koji su kazneno gonjeni u Ekvadoru zbog prosvjeda protiv privatizacije prirodnih resursa, dok je 11 aktivista koji su se protivili izvlaštenju zemljišta ubijeno u Argentini od 2010. godine.

Rudarska industrija je također poražavajuća po okoliš, bez obzira rukovodi li njome država ili privatni sektor. Picq navodi kako gvatemalski rudnik Marlin, u vlasništvu kanadske korporacije Goldcorp, u samo jednom satu upotrijebi količinu vode koju lokalna obitelj koristi u razdoblju od 22 godine, dok rudarska industrija u Čileu - u čijem je vlasništvu najveći proizvođač bakra u svijetu - troši 37 posto električne energije cijele zemlje.

Kapitalizam, imperij i kolonijalizam 21. stoljeća dolaze izdaleka i spuštaju se na svoje žrtve u Latinskoj Americi. Oni se mogu pronaći u kanistrima suzavca kojeg brazilske sigurnosne snage koriste na Svjetskom prvenstvu, kao i u državi koja izvlači prirodne resurse na teritoriju urođenika, ali i u sporazumima o slobodnoj trgovini koji su potpisani u krvi.

<
Vezane vijesti