Svijet

Foto: ytb prtsc

Čuvar pčela iz Sinjara

Abdullah Shrem je čovjek iz planina Sinjar, na sjeveru Iraka. Na tom je području više od tri tisuće ljudi, uglavnom muškaraca i starijih, pogubljeno i bačeno u masovne grobnice, a više od šest tisuća žena je oteto i prodano u (seksualno) roblje. "Prije dolaska Daeša, Abdullah je bio sretan uzgajivač pčela, brinuo se za dva sina i dvije kćeri te stotine pčela. Nije ni slutio da će jednoga dana riskirati sve spašavajući ljude. Do sada je spasio više od 350 ljudi", priča nam Dunya Mikhail, iračka pjesnikinja i novinarka, autorica knjige Čuvar pčela iz Sinjara.
Foto: WIkimedia

FARC u parlamentu i promjena kolumbijske vlasti

Prošli se tjedan prema nekim analitičarima dogodio jedan od najznačajnijih događaja u novijoj latinskoameričkoj povijesti. Predstavnici nekadašnjeg FARC-EP, najstarije latino gerile, ušli su u kolumbijski parlament, sada kao predstavnici legalne političke stranke. Na osnovu Sporazuma o miru koji je FARC potpisao s vladom, u parlamentu su dobili 10 mjesta. Novi predsjednik zemlje, kandidat desnice Iván Duque, dužnost preuzima 7. kolovoza, a postoji strah zbog njegove moguće opstrukcije daljnje primjene sporazuma - povijest Kolumbije pokazuje kako je stanje unutarnjeg rata uvijek bilo povratno.
Foto: Rawan Shaif

Apokalipsa danas, Jemen

Sukobi u Jemenu ne jenjavaju, razmjeri uništenja neviđeni su u ovim vremenima. Više od osam milijuna ljudi na rubu je izgladnjivanja, trećina populacije zemlje. UN procjenjuje da će u toj situaciji do kraja godine, ako se rat nastavi, biti više od polovice stanovništva. Rat otežava pristup čistoj vodi, što je dovelo do najgoreg izbijanja kolere u modernoj povijesti. Tek uspostavljeni MSF-ov centar za liječenje kolere uništen je u zračnim napadima. Lani je od ekstremne gladi I bolesti svaki dan u prosjeku umrlo 130 djece, navode najnoviji izvještaji o ovoj, od čovjeka stvorenoj apokalipsi.
Foto: Wikimedia Commons

Zid - privremena barijera i privid

Kako je dvadeseto stoljeće obilježio sukob između Istoka i Zapada, dva različita političko-ekonomska koncepta, u kojem je Istok ograničavao slobodu kretanja svojih građana, i u kojem je Zapad na kraju pobijedio, tako 21. stoljeće obilježava sukob Sjevera i Juga, dva različita demografska i razvojna pola današnjice, u kojem Sjever ograničava slobodu kretanja građana Juga, i u kojem nije još izvjesno niti tko će prevladati, niti je li moguće iz njega izaći kao pobjednik.
Foto: ytb prtscr

Čovjek kao Thuram

Uoči finala Svjetskog nogometnog prvenstva, želim pričati o Lilianu Thuramu, Francuzu koji je prije dvadeset godina zabio dva presudna gola, koja su Hrvatsku razdvojila od finala. Dok čekam na jednu bijednu gestu solidarnosti nekog nogometaša za vrijeme ovog prvenstva, koje prati čitav svijet, nema mi druge nego prisjetiti se njega, koji je ostao nešto kao posljednji romantik nogometa, u kontekstu sportaša i borca za društvenu pravdu.
Foto: Wikimedia Commons

Ljevica ponovno jaše s meksičke strane Rio Bravo

Nikad burniji izbori u Meksiku - tijekom održavanja izborne kampanje ubijeno je 145 političara. Političke stranke koje su sto godina vladale Meksikom sišle su s vlasti, detronizirane su, voljom birača, i to brutalno. Novi predsjednik je Andrés Manuel López Obrador (AMLO), koji je pobijedio radikalno ljevičarskom retorikom. Zanimljiv je fenomen "meksičke ljevice" - kao što kaže Elena Poniatowska - Meksiko je specifičan po tome što su svi koji su u njemu osvajali vlast tvrdili da su ljevičari. Iako se, dakle, radi o povijesnim izborima, valja vidjeti što će AMLO dalje ponuditi.
Foto: wikimedia commons

Sotonizam bubamarom

HRW bi itekako imao što reći o kršenju ljudskih prava u mainstream zemljama Zapada.
Foto: Lidija Čulo

Palestinski dnevnici: živjeti ili propasti zajedno

Na šabat nema cigareta, naslikavanja, moderne tehnologije i automobila, a posjetioci trebaju biti pristojno odjeveni. Još jedna specifičnost zajednice Mea Sharim jest izrazit anticionizam i nepriznavanje židovskog prava na državu do ponovnog dolaska Mesije. Na trenutke se činilo kao da su svi glasniji od jeruzalemskih starosjedioca. Turisti i stranci smaraju kozmičkim pričama o energiji, karmi i transcedentnom – kažu da je to potpuno legitiman fenomen zvan ''jeruzalemski sindrom''. "Arapi i Židovi zaslužuju jedni druge", progunđao je Abu, "oboje žive u iluzijama i nijedno neće ustuknuti".
Foto: Yasser Fathi

Još jedan mrtav Palestinac

Crni dim iznad Gaze, ubijenih 60 i ranjenih više od 2200 Palestinaca, nije zaustavilo slavlje i razmjenu poljubaca pri otvaranju američkog veleposlanstva u Jeruzalemu. "Naša najveća nada jest mir", rekao je Trump u videoporuci, dok su metci i suzavci letjeli na prosvjednike "naoružane" praćkama i teniskim reketima. Slika i prilika svijeta u kojem živimo - asimetrije, amnezije, licemjerja, nehumanosti.