Foto: OAZA Joyful KitchenFoto: OAZA Joyful Kitchen"Pokušavamo djelovati, a ne tugovati", kaže Filip Brničević, jedan od voditelja veganskog restorana OAZA Joyful Kitchen, u kojem su počeli pripremati i dijeliti obroke građanima kojima je potrebna pomoć.

Od posljedica potresa koji je dio građana ostavio bez doma, do pandemije koronavirusa i naglog povećanja broja nezaposlenih, u teškoj je egzistencijalnoj situaciji sve više ljudi. Uočili su to i u društvenom poduzeću PUTEM OAZAe te odlučili "nahraniti gladne". Kako je to poduzeće u Zagrebu nedavno otvorilo veganski restoran OAZA Joyful Kitchen, iskoristili su resurse koje imaju i pripremaju hranu za sve kojima je to danas u Zagrebu potrebno.

F. Brničević: ""Želja nam je doći do najpotrebitijih i vratiti im osmijeh na lice".

"Uslijed cijele ove situacije željeli smo napraviti nešto za dobrobit lokalne zajednice što i jest jedan od ciljeva našeg društvenog poduzeća. Naši kuhari su entuzijastično prihvatili ideju", kaže FIlip Brničević, osnivač poduzeća i jedan od voditelja restorana.

Svaki dan pripremaju novi obrok, dnevni menu kakav se inače nudi i u restoranu. Riječ je isključivo o veganskoj hrani, zdravim i hranjivim obrocima koje su krenuli dostavljati ovoga tjedna. Ljudi kojima je hrana potrebna, im se sami jave ili ih netko preporuči.

"Želja nam je doći do najpotrebitijih da im vratimo osmijeh na lice. No, ljudi su sada zatvoreni u svojim domovima, neki su izgubili posao, možda i upali u depresiji. Nije lako doći do onih koji već od ranije nisu u nekoj vrsti socijalne skrbi. Prisutan je i sram", ističe Brničević.

Kuhari volontiraju na pripremi obroka, kao i dostavljači. Restoran koji jeu Radićevoj ulici u centru Zagreba, otvoren prije nešto manje od pola godine je za goste trenutno, kao i ostali restorani, zatvoren i radi samo dostavu uz narudžbu hrane unaprijed. 

"Taman smo se uhodali i planirali širiti djelatnosti. Kako cilj našeg društvenog poduzeća nije profit, dobit smo ulagali u edukacije za mlade. No, sada je većina toga u zastoju. Ipak, pokušavamo ovim putem djelovati, a ne tugovati", kaže Brničević.

Otvorili su mogućnost i drugim građanima koji žele doprinijeti, da doniraju za nabavu namirnica preko crowdfunding kampanje.

Namirnice i druge troškove za pripremu hrane planirali su dva tjedna sami financirati, a otvorili su mogućnost i drugim građanima koji žele doprinijeti, da doniraju za nabavu namirnica preko crowdfunding kampanje pokrenute na stranici GoGetFunding. Kampanja nazvana "Zagreb Earthquake - Food for Life" dosad je prikupila 12 posto od ciljanih 25 tisuća eura, koji bi omogućili pripremu oko sto obroka dnevno kroz sljedeća dva mjeseca. 

"Ljudi su oduševljeni, presretni, malo ih je i sram što primaju pomoć. Danas smo dobili sliku od jedne djevojčice koja nam je i napisala 'Hvala vam što nam pomažete, voli vas Ena'. To je ono što nas veseli, jer mi ni nismo klasični poduzetnici", zaključuje Brničević.


Ukoliko poznajete nekoga kome je pomoć u hrani potrebna ili ste sami u potrebi javite se:

Mail: foodforlife@joyful-kitchen.com

Mob: 097 6602 744 

Ključne riječi: solidarnost, hrana, crowdfunding
<
Vezane vijesti