tomislav_tomasevic.pngKlub zastupnika zeleno-lijevog bloka održao je jučer konferenciju za medije na kojoj su najavili kako će cijeloj oporbi predložiti osnivanje saborskog istražnog povjerenstva o problemu urušavanja i teških oštećenja kuća građenih u obnovi nakon Domovinskog rata, u potresu koji je prije tjedan dana posebno pogodio Sisačko-moslavačku županiju.

Tomislav Tomašević je istaknuo kako je očito da kuće u obnovi nisu građene po pravilima niti su bile dovoljno armirane te da su zbog toga toliko oštećene u nedavnim potresima. Napomenuo je i kako prema informacijama s terena nije riječ samo o izoliranim slučajevima, već o velikom broju objekata, “što znači da se radi o sustavnom kriminalu za vrijeme obnove nakon rata”. Tomašević je podsjetio i kako je DORH u ovom slučaju pokrenuo izvide, “no budući da mnogi pravni stručnjaci upozoravaju da je moguće da je nastupila pravna zastara za kaznenu odgovornost, to će možda biti samo dimna zavjesa”. Upozorio je na činjenicu da zbog navedenih izvida DORH-a novinari ni šira javnost u ovom trenutku ne mogu dobiti podatke od Središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje. Naglasio je da Hrvatski sabor može istražiti i utvrditi političku odgovornost te podsjetio da se saborskim istražnim povjerenstvima svi moraju odazvati na poziv na svjedočenje, a sve institucije dostaviti traženu dokumentaciju. “Rad istražnog povjerenstva je javan pa na taj način i javnost može dobiti sve ključne podatke, a bitno je što prije krenuti s rasvjetljavanjem kako se ne bi ponovila ista stvar u obnovi nakon potresa na Baniji, ali i u Zagrebu, koja također većim dijelom tek treba krenuti”, istaknuo je.

Tomašević je podsjetio i da su saborski zastupnici Kluba zeleno-lijevog bloka, kao i brojni članovi Možemo!, Zagreb je NAŠ! i Nove ljevice, posljednjih tjedan dana proveli volontirajući na terenu u Glini, Petrinji, Sisku i okolnim selima. Naglasio je kako su svi pomagali koliko su mogli, bez političkih kritika u javnosti jer tada za to nije bilo vrijeme, ali budući da se stanje na terenu polako stabilizira smatra kako je došlo vrijeme da se podvuče crta i vidi što je bilo dobro, a što nije, u odgovoru države na ovu katastrofu, “jer moramo izvući lekcije za budućnost”. Istaknuo je kako za ovakve situacije protokoli moraju biti unaprijed pripremljeni, umjesto da se oni rade nakon prirodne katastrofe, odnosno da se improvizira. Napomenuo je da ne govori o reakciji društva i nedržavnih aktera, već o reakciji same države i to posebice sustava civilne zaštite, čijom reakcijom Klub zeleno-lijevog bloka nije zadovoljan, jer bi oni trebali koordinirati sve ostale službe i nedržavne aktere na terenu u ovakvim situacijama. “Naša kritika će kao i uvijek biti konstruktivna, stoga ćemo uskoro predložiti i kako unaprijediti sustav civilne zaštite”, zaključio je Tomašević.

Sandra Benčić je napomenula kako je svima očito da se institucijama ne upravlja adekvatno, ali da je do sada “posljedica bila nešto više poreza koje onda oni na vlasti stavljaju u svoje džepove, dok su sada posljedice ugrožena sigurnost i životi naših sugrađanki i sugrađana”. Bojan Glavašević je naglasio kako je Grad Zagreb za preplaćenu žičaru izdvojio 800 milijuna kuna, a za porušenu Baniju vrlo malo ili ništa, dok je Rada Borić podsjetila da je Milan Bandić nakon potresa raspisao natječaj za dekorativnu rasvjetu Mosta mladosti vrijedan više od 20 milijuna kuna te pozvala Grad Zagreb da natječaj poništi, a te novce usmjeri na pomoć nakon potresa, i na Baniji i u Zagrebu.

Ključne riječi: Možemo!, potres
<
Vezane vijesti