Prije tjedan dana u Beogradu je pod optužbom za krivično djelo međunarodnog terorizma uhićeno pet anarhista, dok je šesti osumnjičeni u bijegu. Taj događaj uzdrmao je međunarodni anarhistički i radnički pokret, koji prati razvoj događaja i nudi pomoć uhićenima.

 

Prije tjedan dana u Beogradu je uhićeno pet anarhista (Ratibor Trivunac, Tadej Kurepa, Ivan Vulović, Sanja Đokić, Nikola Mitrović dok je osumnjičeni Ivan Savić još u bijegu) pod optužbom za krivično djelo "međunarodnog terorizma". Da, upravo tim terminom Okružni sud u Beogradu želi opisati čin bacanja dva molotovljeva koktela na grčku ambasadu u Beogradu, koji se dogodio sa noći sa 24. na 25. kolovoza, a za koji je odgovornost preuzela do sada nepoznata anarhistička grupa Crni Ilija. U e-mailu koje je ta grupa poslala na razne redakcije navodi se kako je to napravila u znak solidarnosti sa Todorisom Iliopulosom, koji je uhićen tokom ustanka u Grčkoj u prosincu prošle godine i koji je tada bio više od četrdeset dana u štrajku glađu. 

anarhisti_beograd.jpg

Tjedan dana kasnije to se i ostvarilo, kada su 3. rujna, nakon policijskog pretresa njihovih stanova, gore navedene osobe primorane da odu na informativni razgovor u policiju, gdje su i zadržani. Bečki anarhosindikalistički list Hängematte toga je dana prenio kako je prilikom uhićenja policija prekršila niz ovlasti - od pretresanja stanova bez naloga, do toga da su jednom uhićenom, jer ovaj nije bio kod kuće, priveli oca i poručili kako će na slobodu izaći tek kada se dečko preda. Uz to, saznajemo da jedan od zatvorenika ima epilepsiju, te se do sada ne zna kakvo je njegovo stanje u zatvoru. Sama policija, iako tvrdi da ima dokaze, do sada u javnost nije izašla sa ničim konkretnijim.

anarhisti_11.gif
anarhisti_prosvjed_fbd.jpg

Potrebno je napomenuti kao svaljivanje krivnje na ASI za međunarodnu anarhističku scenu nije nevino. Naime, na prostoru Balkana, ASI predstavlja "kičmu" anarhosindikalističkog pokreta. Radi se o najstarijoj slobodarsko-radničkoj organizaciji u novijoj povijesti. Osnovana u listopadu 2002. godine, ASI sudjeluje na raznim anarhističkim skupovima, izdaje glasilo "Direktna akcija" te sudjeluje na mnogim radničkim protestima, anti-izbornim kampanjama itd. U prosincu 2004. godine ova organizacija je primljena u Međunarodno udruženje radnika kao punopravna članica, da bi već na sljedećem kongresu te internacionalne u 2006. godini preuzela dužnost Sekretarijata te internacionalne, a taj joj je mandat produžen i na zadnjem kongresu u Brazilu krajem 2008. godine. Pored ovoga, ASI vodi i "Centar za libertertske studije" u Beogradu, izdavačko i istraživačko tijelo ASI-ja koje se bavi poviješću, politikom i teorijom slobodarskih pokreta.

Sadašnje uhićenje članova ove organizacije nije njihov prvi sukob sa policijom i državom. Ratbor Trivunac prvi je put bio uhićen nakon smrti Zorana Đinđića kada je ta organizacija  izrazila javno neslaganje sa stvaranjem kulta njegove ličnosti i protivila se zabrani prava na štrajk tokom izvanrednog stanja. U svibnju ove godine Ratibor je ponovno uhićen zbog simboličkog paljenja američke zastave povodom dolaska potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država Josepha Bidena u Beograd. Tom mu je prilikom izrečena kazna zatvora od deset dana, ali je zbog pritiska javnosti već nakon tri dana pušten na slobodu.

< >
Vezane vijesti