Milan Polić osnivač je Udruge za zaštitu prava ireligioznih osoba Protagora koja ovih dana započinje s radom, a već je u startu izazvala negativne reakcije iz Katoličke crkve. Ujedno, sugovornik u ovoj Civildreti Plus profesor je Filozofije odgoja na zagrebačkoj Učiteljskoj akademiji. S Milanom Polićem razgovaramo o edukaciji za ljudska prava u našem školskom sustavu, o tretmanu vjeronauka i nastave filozofije, o diskriminaciji "ljudi bez vjere", te o školi kao institucionaliziranom nasilju.
Profesore, zašto edukacija za ljudska prava ima tako loš tretman u školskom sistemu?
To stvarno ne bih mogao reći. Oni koji su radili programe mislili su da to nije važno. Na Učiteljskoj akademiji u Zagrebu postoje izborni kolegiji na kojima se studenti upoznaju sa ljudskim pravima i kolege koje se time bave.
Na Vašoj web stranici napisali ste: Tamo gdje obrazovanje nije najdublje i bitno povezano s ostalim odgojem, jedino je manipulacija, a ne odgoj ili obrazovanje, moguća. Ako obrazovanje ne uključuje odgoj i obrazovanje za ljudska prava, govorimo li onda o manipulaciji?
Sigurno. Da bi čovjek mogao funkcionirati u demokratskom društvu, mora poznavati svoja prava. To je pretpostavka djelovanja u društvu. Forum za slobodu odgoja bavi se tom tematikom i izdali su čitav niz priručnika.
(Civildreta je projekt povećanja vidljivosti nevladinih organizacija, koji financijski potpomaže Academy for Educational Development, sredstvima US AID-a. Civildreta se realizira u suradnji Centra za mirovne studije, Radija 101 i H-Altera, op. ur.)