Foto: Pre-kom.hrFoto: Pre-kom.hrGrad Prelog postao je nacionalni lider u odvojenom prikupljanju otpada povećanjem udjela s 22 na 60 posto u prva četiri mjeseca ove godine, a cjelokupan prostor Donjeg Međimurja na dobrom je putu da uskoro ispuni zero waste ciljeve i uđe u društvo najboljih europskih dostupnih praksi održivog gospodarenja otpadom.

Povodom Dana zaštite okoliša, komunalno poduzeće PRE-KOM d.o.o. objavilo je studiju pod nazivom "Analiza sustava gospodarenja otpadom Donjeg Međimurja" koju je izradila nevladina organizacija za zaštitu okoliša Zelena akcija. Analiza pokazuje da je Grad Prelog postao nacionalni lider u odvojenom prikupljanju otpada povećanjem udjela s 22% na 60% u prva četiri mjeseca ove godine, a cjelokupan prostor Donjeg Međimurja na dobrom je putu da provedbom smjernica predloženih u Analizi uskoro ispuni zero waste ciljeve i uđe u društvo najboljih europskih dostupnih praksi održivog gospodarenja otpadom.

Ova analiza predstavlja verifikaciju rezultata postignutih uvođenjem novog sustava i organizacije prikupljanja otpada na području Grada Preloga i šest općina (Donja Dubrava, Donji Vidovec, Sveta Marija, Goričan, Donji Kraljevec, Kotoriba) u kojima uslugu prikupljanja otpada, za 24.000 stanovnika, vrši tvrtka PRE-KOM d.o.o. Osim verifikacije rezultata, analiza predstavlja i resurs za buduće planiranje optimizacije poslovanja tvrtke u skladu sa načelima najboljih ekološko-ekonomsko-socijalnih praksi u sektoru gospodarenja otpadom.

Rezultati analize pokazuju kako je analizirani sustav gospodarenja otpadom već danas u skladu sa europskim najboljim dostupnim praksama. Tvrtka PRE-KOM se na temelju rezultata postignutih u samo četiri mjeseca 2015. godine može svrstati u sam vrh odvojenog prikupljanja u Hrvatskoj, predstavljati uzorni model za organizaciju sustava u RH te zadovoljava standarde i ciljeve EU za 2020. godinu. U donjem Međimurju se organizirano prikuplja komunalni otpad (crne kante), biorazgradivi otpad (smeđe kante), glomazni otpad skuplja se na poziv, a u besplatnim vrećama sakuplja se po domaćinstvima papir, staklo, tetrapak, PET/plastika i metalna ambalaža. Uz sakupljačku infrastrukturu, PRE-KOM upravlja još i kompostanom, sortirnicom otpada i reciklažnim dvorištem, dok se u skorijem roku očekuje i izgradnja novije, brže i efikasnije sortirnice za svakodnevno rastuće potrebe sortiranja odvojeno prikupljenog otpada.

Analize količina odvojeno prikupljenog otpada u prvom kvartalu 2015. godine su značajno povećane u odnosu na 2014. godinu i to prvenstveno sagledavajući količine odvojeno prikupljenog biorazgradivog otpada koji se prikuplja od 01.01.2015. godine, dok se količine ostalih prikupljenih materijala također povećavaju. Tvrtka PRE-KOM d.o.o. je kumulativno u prva 4 mjeseca odvojeno prikupila čak 44,24% otpada, što zasigurno predstavlja značajan rezultat u europskim okvirima, uzevši u obzir kako se u EU trenutno odvojeno prikuplja 43% otpada.

Kada bi prenijeli ove već sada postignute rezultate u Prelogu na cijelu RH, tada bi se godišnje odlagalo svega 500.000 tona otpada umjesto trenutnih 1.769.725 tona ukupno odloženog otpada (svih vrsta) na 149 aktivnih odlagališta u 2014. godini.

Ono što posebice veseli Zelenu akciju, izrađivača studije i aktivnog zagovarača održivih sustava gospodarenja otpadom jest činjenica da je Grad Prelog u travnju odvojeno prikupio čak 59,67% otpada, i time već danas, samo 4 mjeseca od zaokruživanja sustava odvojenim prikupljanjem biorazgradivog otpada, postao nacionalni lider u odvojenom prikupljanju otpada. Zelena akcija u ovoj studiji napominje kako je sustav još potrebno dodatno unaprijediti provedbom mjera poput uvođenja naplate prema količini, izrade analize sastava otpada, povećanja uključenosti kućanstava i financijske stimulacije i nagrade građanima, kako bi se do kraja ove godine dostigao kumulativni rezultat od 51% odvojenog prikupljanja otpada na području cijelog donjeg Međimurja, te da se u 2016. godini dostigne rezultat od 60% odvojenog prikupljanja.

Kada bi prenijeli ove već sada postignute rezultate u Prelogu na cijelu RH, tada bi se godišnje odlagalo svega 500.000 tona otpada umjesto trenutnih 1.769.725 tona ukupno odloženog otpada (svih vrsta) na 149 aktivnih odlagališta u 2014. godini. Od ideje do realizacije potrebno je svega godina dana te nema smisla čekati da se izgrade centri za gospodarenje otpadom da bi se postigli europski i svjetski ciljevi i rezultati.

Zelena akcija, ponukana izvrsnim rezultatima i pokazateljima iz Preloga, predlaže svim Općinama u donjem Međimurju i Gradu Prelogu usvajanje službenih Zero Waste planova gospodarenja otpadom (bez otpada), što znači kako bi te JLS, provedbom predloženih mjera, do 2020. godine odvojeno prikupljale 71% ukupno proizvedenog otpada, odnosno da bi se količina odloženog otpada po stanovniku smanjila na svega 50 kilograma godišnje. Time bi se dodatno povećala kvaliteta života građana te bi ovaj prostor postao prepoznatljiv na europskoj i svjetskoj razini zaštite okoliša.

<
Vezane vijesti