Petak, 8. srpnja
17 – 19 sati: Panel diskusija S tobom ili bez tebe: akcije i uzmaci
Joanna Warsza, Vesna Vuković, Erden Kosova
19 i 30 sati: Predavanje
Gregory Sholette Delirij i otpor: aktivistička umjetnost i kriza kapitalizma
Subota, 9. srpnja
16 – 18 sati: Panel diskusija Stezanje omče: institucionalni krajolici pod pritiskom
Mykola Ridnyi, Lívia Páldi, Emina Bužinkić
18 – 18 i 30 sati filmska projekcija
Mykola Ridnyi, Obična mjesta, 2014. / 2015.
19 – 21 sati
panel diskusija Modusi proizvodnje: institucije budućnosti
Goran Sergej Pristaš, Gregory Sholette, Branislav Dimitrijević
Više o svim sudionicima i panelima možete naći ovdje.
Pozivajući na zajedničko promišljanje modela kulturnih institucija koje se mogu oduprijeti korporativnoj logici, populističkom konceptu javne sfere, identitarnim kulturnim politikama i pritiscima cenzure i autocenzure, seminar razmatra problematiku institucionalnih modela i infrastrukture umjetnosti u kontekstu odgovornosti, izvan jednostavnih podjela "unutra" i "izvan".
Kroz djelovanje nezavisnih i eksperimentalnih, umjetničkih i (inter)kulturnih institucija te različitih inicijativa i platformi, seminar izdvaja nekoliko prepletenih tema koje se bave mogućnostima angažmana, strateškog povlačenja i bojkota; djelovanjem u drastično nepovoljnim ideološkim, političkim i materijalnim okolnostima; monetizacijom kulture; prekarnim i fleksibilnim uvjetima kulturne produkcije; građenjem novih institucionalnih praksi i rekonfiguracijom postojećih odnosa te pozicioniranjem institucija prema široj javnosti i lokalnim zajednicama.
Kako bismo izbjegli zamke perpetuiranja postojećih stanja i pitajući se što su danas uopće institucije, uz evociranje izvornog značenja pojma institutum – lat. svrhovito i planirano djelovanje – seminar se realizira kao mjesto pauze u kojem sebi i drugima želimo postaviti temeljna pitanja o tome što i kako radimo kada se bavimo umjetničkim i kulturnim djelovanjem.
Radni jezik seminara je engleski.

