Iako je na mjesto predsjednika uprave Zagrebačkog holdinga sjeo prije 46 dana, Ivo Čović još nije građanima dao do znanja kako će ustrojiti poslovanje te mastodontske tvrtke ni kako će racionalizirati troškove poslovanja.
Pravo na šutnju
Štoviše, na novinarska navaljivanja da otkrije barem dio planova, pozvao se na poslovnu tajnu i Zakon o trgovačkim društvima. Kako je moguće da Holding skriva poslovne poteze kad mu je osnivač Grad koji mu je dao suglasnost za osam milijardi kuna kredita. Grad određuje i cijene komunalnih usluga, a novac ide u Holdingovu kasu.
Holding je registriran kao trgovačko društvo i ne podliježe zakonu o javnim ustanovama. Posluje kao bilo koja privatna tvrtka – objasnio nam je Čović. Njegovu tezu podržao je i profesor trgovačkog prava na Pravnom fakultetu Petar Miladin.
Neovisno o tome što mu je osnivač Grad, Zagrebački holding posluje kao trgovačko društvo. Njegova uprava ne smije prešutjeti informacije, već je dužna javnosti ne iznositi poslovne poteze. Tko kaže neku informaciju koja šteti poslovanju, izlaže se kaznenom progonu.
Javnost može nešto saznati preko Grada Zagreba koji može od Holdinga tražiti informacije. No, predsjednik uprave može i njima uskratiti informacije, objasnio je Miladin.
Zagrebački holding nije se našao ni na Vladinu popisu tijela koja moraju davati informacije. No, to im ne daje za pravo da šute, poručuju iz GONG-a.
Nema smisla da Holding ne podliježe Zakonu o pravu na pristup informacijama. Osnivač mu je Grad. Uz to on građanima pruža usluge nužne im za život. U njegovim su rukama čistoća, prijevoz, vodoopskrba,... I taj je zakon novijeg datuma od onog o trgovačkim društvima, a Vladin popis je deklarativan, kaže pravna savjetnica GONG-a Vanja Škorić.
Traže objašnjenje Grada
GONG je, kaže, istraživao poštuju li tijela javne vlasti pravo na pristup informacijama. Upit su poslali i Zagrebačkom holdingu koji im je odgovorio u zakonskom roku. Na pitanje odnosi li se Zakon na Holding, indirektno su potvrdno odgovorili iz Središnjeg državnog ureda za upravu koji se bavi tumačenjima zakona.
Pravne osobe s javnim ovlastima dužne su davati informacije. Od Grada smo zatražili pojašnjenje koje javne ovlasti i na temelju kojih propisa su povjerene Holdingu, napisali su.
Gradonačelnik Milan Bandić često naglašava kako su Zagreb i Holding jedno. Tako su i poslovali. Holding je dizao kredite za koje je Grad davao suglasnosti. Od dijela tih novaca gradit će škole i vrtiće koje će kasnije iznajmljivati Gradu.

