Bivši šef računovodstva zagrebačkog kazališta Gavella tvrdi da je sumnjivim poslovanjem iz te kuće izvučeno oko tri milijuna kuna. Darko Stazić, ravnatelj kazališta, zaklinje se da su državne institucije utvrdile suprotno

Vinko Mikulić devetnaest je godina radio na mjestu šefa računovodstva zagrebačkog kazališta Gavella, no nedavno je, godinu i pol dana prije odlaska u mirovinu, dobio izvanredni otkaz sa zabranom ulaska u prostore kazališta. Naime, Mikulić je prije nekoliko godina počeo sumnjati na nepravilnosti, kršenje zakona i kriminalne radnje u vođenju kazališta Gavella pa je svoje sumnje, popraćene dokumentacijom, iznio i pred nizom institucija - Vijećem kazališta, Gradskim uredom za obrazovanje, kulturu i sporta, Gradskim kontrolnim uredom, pred državnim odvjetnikom Mladenom Bajićem te Općinskim državnim odvjetništvom u Zagrebu.


Vesna Balenović i Vinko Mikulić

balenovic-i-mikulic.jpg balenovic-i-mikulic.jpg

"Upozoravao sam na brojne višestruke isplate preko Student servisa za evidentno izmišljene, fiktivne poslove. Primjerice, usred ljeta na isto ime u istom razdoblju uplaćivano je više honorara na različite brojeve računa. A ja te ljude nikad nisam vidio u kazalištu", tvrdi Mikulić. "Također, po svim realnim procjenama troškovi reprezentacije probijali su sve razumne granice. Novac se rasipao i na višestruko preplaćivanje autorskih honorara mimo uobičajenih pravila i to najčešće na imena stranih državljana. Primjerice, redatelju Tomažu Panduru isplaćen je honorar u iznosu od 308 000 kuna, a inače ugovori nikad nisu veći od 55 000 kuna. Zbog ukazivanja na tu nepravdu prozvali su me ksenofobom i homofobom, a ja to nisam", tvrdi Mikulić. Otpušteni računovođa dodaje da se novac trošio i na kooprodukciju s kazalištem Ulysses na Brijunima, na fiktivno unajmljivanje stanova za navodne potrebe kazališta i napuhavanje računa za nepostojeću robu i usluge nekih dobavljača.

"Zanimljivo je da su nakon mojih upozorenja svi prenapuhani troškovi najednom srezani. Nije li to sumnjivo", pita se Mikulić koji sumnja da je mutnim poslovima počinjena šteta u iznosu od tri milijuna kuna. "Iako rad Gavelle spada u ingerenciju državne revizije, njen ravnatelj, Darko Stazić, unajmio je privatnu revizorku tvrtku koja u poslovanju kazališta nije uočila nikakve nepravilnosti. Znam da će Stazić i Duško Ljuština putem EPH-ovih izdanja pokušati opstruirati moju borbu, ali ja ću na njoj i dalje inzistirati", poručuje Mikulić.

Vesna Balenović, predsjednica udruge Zvizdač smatra kako bi ovaj slučaj trebao završiti mirenjem. "Zviždača Mikulića treba vratiti na radno mjesto, a USKOK i DORH trebaju odraditi svoj posao do kraja. Zviždačima nije mjesto na sudu", kaže Balenović, koja je na današnjoj konferenciji za novinare DORH nazvala zaštitarskom tvrtkom kriminalaca.

darko-stazic.jpg darko-stazic.jpg

"Sve što je naveo gospodin Mikulić spada u kazneno djelo klevete. Mikulić je, prema našim saznanjima, svoje sumnje izložio različitim institucijama još 2010. godine. Na temelju njih su policija i Općinsko državno odvjetništvo izvršili izvide, pri čemu nisu našli nepravilnosti. Nezadovoljan činjenicom da ni jedan njegov navod nije istinit, Vinko Mikulić je dokumente iz kazališta i njihovu interpretaciju podijeli medijima. Time je prekršio poslovnu tajnu zbog čega je na kraju i dobio otkaz. Da je on dobio otkaz zato što je zviždač, to bi se onda valjda dogodilo u 2010. godini, a ne tri godine kasnije", poručuje Darko Stazić. Ravnatelj Gavelle tvrdi da je pozvao državnu reviziju da utvrdi jesu li Mikulićevi navodi točni. "Državna revizija je tvrdila da ona nije nadležna za takve poslove pa sam nakon toga angažirao ovlaštenu revizorsku kuću. Nalazi revizije potvrđuju da u poslovanju Gavelle nema nikakvih nepravilnosti, a kamoli kriminalnih djela", kaže Stazić te dodaje da će Mikulića tužiti zbog iznošenja lažnih podatak.

Povodom izrečenih tvrdnji kontaktirali smo Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu, no do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.