H-Alter
Foto: Christian FurthnerFoto: Christian FurthnerNakon pauze u zimskim mjesecima, koje je provelo u staji, stado ovaca nedavno je ponovo angažirano za održavanje travnatih površina na sjevernom dijelu popularne bečke rekreacijske zone ‒ Dunavskog otoka.

U sklopu pilot-projekta Grada Beča u ove su svrhe prethodne godine u austrijskoj prijestolnici prvi put korištene ovce umjesto kosilica. Pritom su one od svibnja do listopada 2019. godine, odnosno za nešto manje od šest mjeseci, "pokosile” površinu od približno 73.000 kvadratnih metara ili 7,3 hektara. No, tad je ovo stado brojilo oko 50 ovaca, dok ih je ove godine čak 70.

Članica bečkog poglavarstva za zaštitu okoliša Ulli Sima ističe kako održavanje travnatih površina uz pomoć ovaca ima brojne prednosti. Tako ispaša ovaca, primjerice, doprinosi povećanju bioraznolikosti, a ovakvo rješenje ekološki je prihvatljivije u odnosu na kosilice jer ovce ne emitiraju štetne plinove i ne proizvode toliko buke.

Ovaj pilot-projekt Grada Beča provodi se u okviru europskog projekta LIFE DICCA u sklopu kojega se Dunavski otok koristi kao testno područje za razvijanje nove strategije zaštite klime u gradskim ekosustavima, a njegov je cilj očuvanje biološke raznolikosti i smanjenje emisije ugljikovog dioksida uz što manje troškove održavanja otoka.

Međutim, korištenje životinja u ove svrhe nije novost u glavnom gradu Austrije jer se ondje na deponiju otpada Rautenweg još od devedesetih godina prošlog stoljeća o održavanju raslinja brine stado autohtonih austrijskih koza.

Ključne riječi: javni prostor, bioraznolikost, Beč
<
Vezane vijesti