UNMK je jučer uputila povjerenici za informiranje Anamariji Musa prijedlog za poduzimanje inspekcijskog nadzora zato što Vlada prije donošenja Uredbu o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću nije provela savjetovanje sa zainteresiranom javnošću.
Kao što je poznato, Vlada je na telefonskoj sjednici održanoj 22. travnja 2016. godine donijela Uredbu, a da prethodno ni ona, kao ni Ministarstvo financija koje je pripremalo tekst Uredbe, nije organizirala savjetovanje sa zainteresiranom javnošću.
Članak 11. ZPPI-ja u svojem stavku 1. nalaže tijelima državne uprave, drugim državnim tijelima itd. provođenje savjetovanja s javnošću pri donošenju zakona i podzakonskih propisa, te pri donošenju općih akata odnosno drugih strateških ili planskih dokumenta kad se njima utječe na UNMK-ova predstavka neće promijeniti tijek povijesti, ali barem će, nadamo se, ishoditi službenu potvrdu da je Vlada donijela uredbu kojom znatno reže sredstva civilnom društvu, a posve isključuje neprofitne medije - na način koji je direktno suprotan važećim zakonskim odredbama koje nalažu participaciju javnosti u postupku donošenja ovakvih propisainterese građana i pravnih osoba.
UNMK smatra neospornim da je Uredba o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću podzakonski propis koji podliježe članku 11. ZPPI-ja, kao i da je Vlada RH tijelo javne vlasti na koje se taj članak odnosi. Uredba o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2016. godinu sadržajno se bitno razlikuje od uredbi koje je Vlada RH donosila za prethodne godine, i to na način da je iznos koji bi trebao biti raspodijeljen civilnom društvu značajno smanjen, a neprofitni mediji su posve izbačeni kao zasebna stavka iz Uredbe. Na taj način Uredba će značajno, i to u negativnom smislu, utjecati na opseg i kvalitetu rada nevladinih udruga i neprofitnih medija u 2016. godini, što može imati značajne negativne posljedice po kvalitetu demokracije u Hrvatskoj.
Osim toga, pripominje UNMK, način donošenja uredbe - bez savjetovanja sa zainteresiranom javnošću, bez raspravljanja o Uredbi na Međuresornom povjerenstvu za koordinaciju politike financiranja projekata i programa udruga i bez čekanja ishoda rasprave o njoj na Vladinom Savjetu za razvoj civilnoga društva - urušava dostignuti nivo participativnosti zainteresirane javnosti u donošenju odluka koje se odnose na civilno društvo.
ZPPI u članku 45. predviđa inspekcijski nadzor osobito po pitanju provodi li tijelo javne vlasti savjetovanje sukladno čl. 11. ZPPI-ja.
UNMK-ova predstavka neće, naravno, promijeniti tijek povijesti, ali barem će, nadamo se, za posljedicu imati službenu potvrdu da je Vlada donijela uredbu kojom znatno reže sredstva civilnom društvu, a posve isključuje neprofitne medije - na način koji je direktno suprotan važećim zakonskim odredbama koje nalažu participaciju javnosti u postupku donošenja ovakvih propisa.