Foto: GONGFoto: GONGUmjesto argumentirane rasprave o europskim temama, kampanja za izbore za Europski parlament iskorištena je za promociju nekih drugih interesa, pokazuje istraživanje GONG-a i CMS-a

Umjesto argumentirane rasprave o europskim temama, kampanja za izbore za Europski parlament iskorištena je za promociju nekih drugih interesa. Umjesto političkog sadržaja politički su se protivnici "nadmetali" etiketiranjem i pozivanjem na etiku, upozoreno je danas iz GONG-a i Centra za mirovne studije povodom predstavljanja preliminarnih rezultata "Istraživanja medijskog praćenja izjava vodećih izbornih lista".

Istraživanje udruga pokazalo je kako tri četvrtine izjava u kampanji nisu imale veze s europskim izborima, a polovica njih otpala je na ekonomsku, elementarnu i korupcijsku nepogodu koja se događa u zemlji.

Istraživanje udruga pokazalo je kako tri četvrtine izjava u kampanji nisu imale veze s europskim izborima, a polovica njih otpala je na ekonomsku, elementarnu i korupcijsku nepogodu koja se događa u zemlji.

"Čak i kad se otvore neke nacionalne teme koje imaju veze s europskom razinom donošenja odluka, to se radi na posve pogrešan način. Tako su mnogi kandidati obećavali građanima da će se zalagati za povlačenje sredstava iz europskih fondova, iako je to dužnost državne administracije. Zastupnici bi primjerice mogli utjecati na programiranje fondova, ali o tome nije bilo riječi. Također, veliki broj kandidata iskazao je mišljenje o mjerama štednje koje Hrvatska provodi, ali nitko nije otvorio pitanje promjena uvjeta procesa prekomjernog deficita", izjavio je Duje Prkut iz GONG-a. 
Istraživanje je pokazalo kako su u kampanji najviše prenošene izjave Mirela Holy i Nikice Gabrića. U većim je strankama uglavnom prenošeno mišljenje stranačkih lidera, a ne samih kandidata za Europski parlament.

Kandidatima su zato na tapeti bili politički protivnici, pa su često na negativan način govorili o svojim konkurentima. Uglavnom je bila riječ o dovođenju u pitanje poštenja, sposobnosti i vjernosti domovini i demokraciji, pokazuje istraživanje.

Ovaj put u kampanji nije bilo govora mržnje, ali ni govora protiv mržnje. 

"Ovaj put u kampanji nije bilo govora mržnje, ali ni govora protiv mržnje. Zabrinjavajući je, međutim, nedostatak reakcije na primjerice poziv na bojkot trgovina srpskih vlasnika u Vukovaru ili na izjavu splitskog gradonačelnika kojom se dovodi u pitanje smisao antifašizma", napomenula je Sara Lalić iz CMS-a. 

Dragan Zelić iz GONG-a pozvao je pak da izađu na izbore i iskoriste svoje pravo preferencijelnog glasanja, tj. mogućnosti da izaberu i određeneog kandidata ne samo listu. 

"Građani s poplvom poguđenih područja mogu glasati na bilo kojem biračkom mjestu u Hrvatskoj i bez ikakve potvrde, dok je svim volonterima koji se nalaze izvan svojih mjesta stanovanja omogućeno glasanje s tzv. bijelom potvrdom", obavijestio je Zelić.

Ključne riječi: Europski parlament
<
Vezane vijesti