RTL televizija mogla bi ostati bez koncesije jer ima zakonom nedozvoljenu vlasničku strukturu: jedan od njezinih suvlasnika, koncern Agrokor, u sukobu je interesa jer je istovremeno suvlasnik televizije i marketinške agencije

Vijeće za elektroničke medije produljilo je RTL televiziji do 23. lipnja rok za usklađivanje vlasničke strukture s odredbama zakona jer njezin dioničar, tvrtka Agrokor, kombinira dva zakonski nespojiva vlasništva: televizije i marketinške agencije.

"Vijeće za elektroničke medije zaprimilo je prigovor vezan uz vlasničku strukturu nakladnika RTL Hrvatska d.o.o. Slijedom toga izvršen je uvid u sudski registar te je utvrđeno da trgovačko društvo Agrokor d.d. ima jedan poslovni udio (50 posto) u trgovačkom društvu Unex MPG d.o.o., kojem je kao djelatnost upisana promidžba (reklama i propaganda), dok je u vlasničkoj strukturi nakladnika RTL Hrvatska d.o.o. udio trgovačkog društva Agrokor d.d. 13 posto", izjavio je za tportal ravnatelj Agencije i predsjednik Vijeća Zdenko Ljevak.

U odgovoru Agencija podsjeća na članak 60. Zakona o elektroničkim medijima prema kojemu pravna osoba čija je djelatnost prikupljanje, oblikovanje i posredovanje u prodaji oglasa (ili ima više od 10 posto vlasništva u takvoj tvrtki) ne može biti nakladnik ni dioničar nakladnika televizije jer se u tom slučaju radi o nedopuštenoj vlasničkoj strukturi. Ne postupi li televizijski nakladnik u skladu sa zakonom, slijedi mu - oduzimanje koncesije. No to se RTL-u nije dogodilo u protekle četiri godine iako je u zakonskom prekršaju još od 2007. godine, kada je Agrokor preuzeo marketinšku agenciju Unex MPG.

Iz ove Vladine institucije koja nadzire rad elektroničkih medija nisu nam otkrili koliko puta do sada su izašli u susret RTL-u da sredi vlasničku strukturu u skladu sa zakonskim normama. Priznaju da su reagirali na prigovor te da su na sjednici Vijeća 14. siječnja prihvatili molbu RTL-a da im se produlji rok za usklađivanje vlasničke strukture, pa im je dodijeljen novi - 23. lipnja. "Slijedom navedenoga (prigovora - op. a.), Vijeće je zatražilo usklađivanje vlasničke strukture s odredbama Zakona o elektroničkim medijima, a rok za usklađivanje je 23. lipnja 2011. godine", odgovorili su nam iz Agencije. U vlasničkoj strukturi hrvatskog RTL-a većinski udio od 74 posto ima luksemburška tvrtka CLT-UFA, a po 13 posto drže Agrokor i Atlantic grupa Emila Tedeschija. Zanimljivo je da je i drugi hrvatski suvlasnik, Tedeschijeva tvrtka, osnovao 2008. godine agenciju za zakup oglasa (Atlantic Media), baš kao i Agrokor, no iz Atlantica tvrde da nisu u zakonskom prekršaju jer je njihov odnos u toj agenciji "danas samo partnerski, a ne i vlasnički".

Kako će RTL, odnosno Agrokor izaći iz sukoba interesa? "Od regulatora smo dobili nalog po kojem ćemo, u skladu sa zakonom, i postupiti", dobili smo kratak komentar Anje Linić, glasnogovornice Agrokora. S obzirom na to da do sada nisu bili pretjerano zabrinuti, teško je vjerovati da će prodajom udjela u RTL-u ili Unexu prepustiti interese u jednom i drugom biznisu. Najbezbolnija varijanta zadovoljavanja zakona bila bi prenošenje vlasništva na neku drugu savezničku tvrtku, izvan koncerna, budući da zakon ne problematizira tu vrstu povezanosti. No pričekajmo kraj lipnja, bit će zanimljivo vidjeti tko će biti novi vlasnik Agrokorovih poslovnih udjela.

Ključne riječi: Ivica Todorić, Agrokor, rtl
<
Vezane vijesti