Europa je najveće tržište ribe i proizvoda iz ribarstva na svijetu. Trenutno, gotovo 60 posto tih proizvoda dolazi iz uvoza, od čega više od polovice iz zemalja u razvoju.Dugogodišnji pad količine ulova većine komercijalnih vrsta riba u Jadranu rezultat je neusklađenog omjera flote i resursa što znači da ukoliko želimo uopće imati ribe u našem moru moramo smanjiti ribolovni pritisak u svim segmentima ribarstva
"Europa može biti glavni pokretač promjena u globalnoj industriji proizvoda iz ribarstva. Održivi odabir zaista radi veliku razliku za milijune ljudi koji ovise o ribi", istaknuo je Danijel Kanski, voditelj morskog programa u WWF Adriji. WWF poziva potrošače, trgovce i državne čelnike u EU zemljama, da prihvate vodeću ulogu u osiguravanju održivog ribarstva u svijetu kako bi se osiguralo da se nitko ne ostane zaboravljen u ribarstvu i akvakulturi.
Sve veći trend prekomjernog izlova globalnih ribljih stokova hitno treba zaustaviti. Trend je posebno zabrinjavajući jer se očekuje da će klimatske promjene promijeniti produktivnost ribarskih resursa što će u konačnici dovesti do manje ribe na globalnom jugu. "U vremenima klimatskih promjena, rastuće srednje klase i svjetske populacije, te povećanja potražnje za proizvodima iz ribarstva, nužna je promjena prema odgovornoj i održivoj proizvodnji i potrošnji. Samo tako će riba ostati vrijedan izvor hrane i prihoda u budućnosti ", kaže Kanski.
Stanje ribarskih resursa u Jadranskom moru posebno je nepovoljno, a broj vrsta riba čije su populacije u odgovarajućem stanju sramotno je mali. Dugogodišnji pad količine ulova većine komercijalnih vrsta riba u Jadranu rezultat je neusklađenog omjera flote i resursa što znači da ukoliko želimo uopće imati ribe u našem moru moramo smanjiti ribolovni pritisak u svim segmentima ribarstva. Za sve one koje zanima kako odabrati održive proizvode iz ribarstva, WWF je napravio vodič za kupovinu koji se može pronaći ovdje.