Nekoliko stotina prosvjednika okupilo se ispred Ministarstva vanjskih i europskih poslova kako bi iskazalo svoje nezadovoljstvo međunarodnim ugovorom o zaštiti intelektualnog vlasništva ACTA. Okupljeni su uzvicima i transparentima "počastili" predsjednika Josipovića koji se naveliko zalaže za ratifikaciju ovog sporazuma.

Nekoliko stotina prosvjednika okupilo se ispred Ministarstva vanjskih i europskih poslova kako bi iskazalo svoje nezadovoljstvo međunarodnim ugovorom o zaštiti intelektualnog vlasništva ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement). Iako je hrvatska Vlada najavila da će tek raspravljati o ovom ugovoru, čiji je cilj usklađivanje međunarodnih standarda zaštite autorskih prava u glazbenoj, filmskoj, farmaceutskoj i nizu drugih industrija uz koje se veže intelektualno vlasništvo, predsjednik Ivo Josipović već je javno je podržao ACTA-u. Zbog toga je hakerska skupina Anonymous Croatia već dva dana za redom srušila stranicu Predsjednik.hr, a na zagrebačkom prosvjedu "počastili" su ga i uzvicima. "Josipoviću srami se" te transparentom s natpisom "Ivo tvoju glazbu ne bi ni skidali".

Kako su upozorili prosvjednici, ukoliko dođe do ratifikacije ACTA-e, pružatelji internetske usluge morat će nadgledati sve aktivnosti svojih korisnika ne bi li pronašli moguća kršenja autorskih prava. Vlasnici zaštitnih znakova te snage reda i zakona dobili bi goleme ovlasti tijekom istraživanja potencijalnih sumnjivaca, uključujući i narušavanje privatnosti. Osim interneta sporazum uvelike ograničava djelovanje i na drugim područjima koja uključuju patente, poput proizvodnje generičkih lijekova i softvera. "Ako sporazum bude ratificiran, pored štete koju će nanijeti međunarodnoj trgovini i inovacijama, imat će nesagledive posljedice po slobodu govora, dostupnost kulturnih dobara i privatnost", objasnili su protivnici ACTA-e te dodali kako "ona ne zadovoljava standarde Europske unije o zaštiti i promicanju univerzalnosti, integritetu i otvorenosti interneta u skladu s odrednicama Vijeća Europe, koje je ustvrdilo da zemlje imaju odgovornost osigurati, u skladu sa standardima prepoznatima u međunarodnim zakonima o ljudskim pravima i principima međunarodnih zakona da njihove aktivnosti nemaju negativan prekogranični utjecaj na pristup i korištenje interneta".

Okupljenima se obratio Joško Klisović iz Ministarstva vanjskih poslova, koji je  poručio da prosvjednici imaju pravo na okupljanje, te da je Ministarstvu spremno na razgovor s njima. Klisović je podsjetio da da sporazum još nije ratificiran u Euroskom parlamentu i ponovio da hrvatska Vlada još nema stav o ACTA-i. Prosvjednici su odlučili kako će formirati radnu skupinu koja će u dogledno vrijeme doći na razgovor u Ministarstvo.

Iako se Hrvatska nalazi tek na početku rasprave o ACTA-i, Poljaci, Česi i Slovaci već su odbili ratificirati ovaj ugovor, a prema najnovijim vijestima, Njemačka i Latvija su odgodile njegovo potpisivanje.

Ključne riječi: ACTA
<
Vezane vijesti