Foto: A.K.Foto: A.K.Na današnjoj konferenciji za novinare Sindikata EKN-a Hrvatske posvećenoj privatizaciji Imunološkog zavoda, ponovljen je prethodno izrečen stav kako sindikat ne podržava niti jednog ponuđača, već da se bori za nastavak proizvodnje koja će omogućiti dobivanje proizvodnih dozvola.

"Sindikat EKN-a zainteresiran je za nastavak proizvodnje u Imunološkom zavodi i najbitnije nam je dobivanje proizvodnih dozvola, odabir najboljeg strateškog partnera, investiranje kao i zadržavanje radnih mjesta. Način na koji će to Vlada provesti propisala je svojom odlukom i upravo ističe rok obvezujuće ponude. Kao sindikat smo samo stvarno zainteresirani za partnera koji ima znanja, sredstava i volju da održi Imunološki zavod na životu. Nije dovoljno iskazati volju i htijenje jer za ovaj proces potrebno je puno znanja i kapitala, što će rezultirati zadovoljnim radnicima“, poručio je Krešimir Dorić, predsjednik Samostalnog sindikata radnika u djelatnostima energetike, kemije i nemetala Hrvatske (EKN).

Lidija Jagarinec, sindikalna povjerenica Sindikata EKN-a Hrvatske u Imunološkom zavodu, ponovila je kako Imunološki zavod nije u problemima posljednjih nekoliko godina, već od 1993. godine kada je postao dioničko društvo. Jagarinec je dodala kako je Sindikat EKN-a prije nekoliko godina upozoravao vladajuće na opasnost od gubitka proizvodne dozvole, ali da oni očito nisu imali sluha za probleme Imunološkog zavoda.

"Ovdje je riječ o strateškoj proizvodnji koja služi prevenciji, ali i liječenju građana. Ovo je proizvodnja koju malo tko u ovom dijelu Europe ima, a i ne smijemo zaboraviti da Imunološki zavod ima 120 godina dugu tradiciju. Čini mi se da odgovorni sve to olako odbacuju. Bojim se da smo uspjeli osvijestiti male ljude, ali i ne odgovorne ljude ove zemlje“, izrazila je svoju zabrinutost Jagarinec, ali i pohvalila inicijativu Visia Croatica

Dorić je dodao kako je inicijativa dobra i plemenita, ali je također izrazio zabrinutost po pitanju realizacije ideje jer, kako kaže, postoji mnogo neodgovorenih pitanja oko prikupljanja novca i upravljanja komanditnim društvom.

"Vjerojatno će se prikupiti dovoljno sredstava za prijavu na natječaj, ali pitanje je gdje će se naći 100 milijuna kuna potrebnih za nastavak proizvodnje i preseljenje na drugu lokaciju", smatra Dorić.

Dodao je još jednom ponovio kako ne želi niti jednom od ponuditelja davati prednost za sada, ali apelira na Vladu da ubrza postupak jer nema više puno vremena. Iz sindikata ističu kako očekuju nakon isteka roka, tj. 25. ožujka ponavljanje zahtjeva prema Agenciji za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) za inspekcijom radnih prostora kako bi mogli dobiti proizvodne dozvole. Nadaju se pozitivnoj odluci jer su u Imunološkom zavodu otklonili sve nedostatke koje bilo moguće otkloniti.

Ključne riječi: SSSH, sindikat, Imunološki zavod
<
Vezane vijesti