Književne promocije počet će sjajnom Ece Temelkuran, aktivisticom i angažiranom spisateljicom koja će se uživo javiti iz Turske i upoznati nas s tamošnjom situacijom. Nakon promocije, u 20 sati u dvorani Müller kina Europa (Varšavska ulica 3), održat će se tribina o reprezentaciji tijela u neoliberalnoj tržišnoj matrici, prikazu koji inzistira na mladom, dinamičnom i savršenom tijelu koje je u očiglednom kontrastu s onim stvarnim ljudskim organizmom - nekooperativnim, često bolesnim, starećim. Dramaturginja i spisateljica Olja Runjić ovom problematikom bavi se u svom prvijencu Auf Wiedersehen, Mustafa. Laura Potrović, teoretičarka i umjetnica, predstavit će suvremena teorijsko-filozofska viđenja tijela, a Hajrudin Hromadžić, profesor s Odsjeka za sociologiju s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu, progovorit će o dominantnim medijsko-korporalnim strategijama.
U 18 sati, paralelno s promocijom knjige, u kinu Europa nastavljamo s novim epizodama dokumentarnog serijala Marka Cousinsa Priča o filmu: Odiseja. Krećemo iz Njemačke s Wimom Wendersom, zatim idemo u Britaniju i ekskluzivno razgovaramo s Kenom Loachem, putujemo u Italiju, gledamo rođenje novog australskog filma i stižemo u Japan, u kojem su u to doba stvarani najdirljiviji filmovi na svijetu. Još važnija pitanja o filmu postavljena su u Africi i Južnoj Americi, a priča završava najdražim filmom Johna Lennona, nevjerojatnom, psihodeličnom Svetom planinom.
Nakon Cousinsa nastavljamo s igranom i dokumentarnom konkurencijom. U 20 sati pogledajte film Yanna Gonzaleza, brata Anthonyja Gonzaleza, frontmena francuskog synthpop i shoegaze benda M83, s kojim je često surađivao. Iza sebe ima nekoliko sumanutih kratkiša (By the Kiss, Entracte, Les Astres Noirs), pa se njegov dugometražni igranofilmski debi Susreti poslije ponoći može smatrati svojevrsnim manifestom "pop ekspresionizma". Nakon što je prošle godine imao svjetsku premijeru u sklopu canneskog Tjedna kritike, Gonzalez se preko noći prometnuo u ultimativnog ambasadora hypea. "Za mene film mora biti prvenstveno artificijelan i emotivan. Nikad se nisam sramio emocija. Volim odlaziti u kino da bih tamo plakao", izjavio je Gonzalez. Njegova je misija združiti tajnu povijest, poeziju i fetišistički pogled filma u senzualno i krajnje perverzno iskustvo. U tome je i više nego uspio.
U popratnom hommage programu od 18 sati u kinu Tuškanac (Tuškanac 1) gledamo neobičan spoj asketizma i baroknosti, Golaće Miklósa Jancsóa. Golaći stoje na začetku niza Jancsóvih najpoznatijih filmova šezdesetih i ranih sedamdesetih, kojima se pridružio samom vrhu radikalnog europskog filmskog moderniteta. Konkretan povijesni svijet apstrahiran je Jancsóvom režijom do rituala, do meditacije nad smislom povijesti i revolucije, vlastodrštva, moći i otpora, što će kao opsesivna tema obilježiti cijeli njegov opus.
Nakon Četrvrte dimenzije Trinh T. Minh-ha, u 22 sata prikazujemo Pasolinijev film Salò ili 120 Dana Sodome. Salò je težak i mučan film, koji reflektira mračne strane seksualnosti, rastvarajući tjelesnost pred našim očima dok nas stavlja kao svjedoke ekstremima, estetici boli, i sramežljivom pronalasku užitka među likovima koji se na filmskom platnu oslobađaju svake konvencije i okova.
Ulaznice možete kupiti na blagajnama kina Europa i kina Tuškanac. Ulaznice za filmski program u kinu Europa možete rezervirati na ulaznice@kinoeuropa.hr. Raspored filmskog programa pogledajte ovdje.