Hrvatska ima golem potencijal za korištenje energije sunca, koji se sustavno zanemaruje. Gotovo godinu dana nakon što je preuzeo dužnost, ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić ne pokazuje značajnu promjenu smjera, tvrde u Greenpeaceu. Naime, prema dosadašnjim izjavama i najavama konkretnih projekata, Hrvatska svoju energetsku budućnost i dalje uvelike temelji na projektima fosilnih goriva - nafti, plinu pa čak i uvoznom ugljenu, koji su glavni uzrok sve razornijih klimatskih promjena.
Tomić:"Posljednji je trenutak - pet do dvanaest - da ministarstvo energetike napokon otkrije sunce. Hrvatska ove godine donosi novu energetsku strategiju, a narednih tjedana Europska unija odlučuje o svojoj energetskoj budućnosti"Istovremeno, Hrvatska oko 40% potreba za električnom energijom podmiruje iz uvoza, što je posebno izraženo u ljetnim mjesecima kada je turistička sezona na vrhuncu. Iako su upravo ljeto i obala dobitna kombinacija za masovnu domaću proizvodnju struje kada je najpotrebnija, Hrvatska je i dalje na dnu ljestvice po korištenju solarne energije u Europskoj uniji.
"Posljednji je trenutak - pet do dvanaest - da ministarstvo energetike napokon otkrije sunce. Hrvatska ove godine donosi novu energetsku strategiju, a narednih tjedana Europska unija odlučuje o svojoj energetskoj budućnosti. Sada je trenutak da se olakša građanima da proizvode vlastitu energiju, jer za to postoji i potencijal i interes. Na taj način smanjit će se i računi za struju i uvoz struje i zagađenje okoliša", izjavio je Zoran Tomić, direktor Greenpeacea u Hrvatskoj.
Greenpeace je stručnom studijom pokazao da je ulaganje u obnovljive izvore energije za Hrvatsku ujedno i prilika za razvoj i otvaranje desetaka tisuća radnih mjesta. Drastičnim padom cijena tehnologije čista, solarna energija postala je tržišno konkurentna, dok se ulaganja posebno isplate u sektoru turizma. Tražimo od ministarstva i Vlade da se konačno uključe u taj svjetski i europski trend, da počnu djelovati poticajno, kao saveznik svojih građana, a ne kao servis fosilnih interesa
"Želimo li ostati turistička zemlja koja se s pravom diči prirodnim ljepotama, moramo napustiti prljave i štetne projekte, kao što je obnova Plomina na uvozni ugljen ili LNG terminal na Krku, i okrenuti se 100% obnovljivoj energetici za koju imamo sjajne prirodne uvjete. Godinama se već u svijetu više ulaže u obnovljive izvore energije nego u sve druge izvore zajedno. Tražimo od ministarstva i Vlade da se konačno uključe u taj svjetski i europski trend, da počnu djelovati poticajno, kao saveznik svojih građana, a ne kao servis fosilnih interesa", zaključuje Tomić.