Aarhus centar je podnio tužbu u lipnju 2018. godine zbog proceduralnih nedostataka Rješenja o obnovi ekološke dozvole. Pored toga da investitor Elektroprivreda RS nije u zakonskom roku zatražila obnovu ekološke dozvole, Ministarstvo je trebalo poništiti prethodnu dozvolu s obzirom na to da izgradnja hidroelektrane nije započeta u roku od četiri godine od njenog izdavanja. Umjesto toga, u svibnju 2018. godine izdano je nezakonito Rješenje o obnovi ekološke dozvole. Za najnoviju verziju projekta HE Buk Bijela, u studiji procjene uticaja na životnu sredinu tvrdi se da utjecaja na rijeku Taru neće biti. Ove tvrdnje ne potkrepljuju nikakvi dokazi
Također, javne konzultacije nisu održane u skladu sa Arhuskom i ESPOO konvencijom, kako ni u Bosni i Hercegovini tako ni u Crnoj Gori. Javne konzultacije održane 2012. godine bile su slabo oglašavane, a komentari koje su dostavile nevladine organizacije u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori nisu uzeti u obzir.
Za najnoviju verziju projekta HE Buk Bijela, u studiji procjene uticaja na životnu sredinu tvrdi se da utjecaja na rijeku Taru neće biti. Ove tvrdnje ne potkrepljuju nikakvi dokazi, niti je o njima raspravljano u toku konzultacija. S obzirom na to da je Tara glavna pritoka Drine i da bi akumulacija dosegla crnogorsku granicu, neizbježno je da će se neki utjecaji pojaviti što je spomenuta studija trebala procijeniti.
"Projekat Buk Bijela osporava se od 1970-ih zbog utjecaja na zaštićeni kanjon Tare u Crnoj Gori, koji se nalazi na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine i dio je Nacionalnog parka Durmitor. Također, Drina je najznačajnije stanište ugrožene riblje vrste mladice, koju možemo pronaći samo u nekim od najčistijih rijeka dunavskog sliva u Jugoistočnoj Evropi, a područje je razvilo i turističku ponudu baziranu na raftingu i ribolovu. Izgradnjom bilo kakve brane na ovoj rijeci kvaliteta vode,biodiverzitet i razvoj turizma bili bi uveliko ugroženi", poručuju iz Koalicije za zaštitu rijeka BiH.