Ilegalna protjerivanja, takozvani pushbackovi se događaju svakodnevno, često uz upotrebu fizičke sile, otimanje imovine od izbjeglica i migranata, maltertiranje i ponižavanje. Posebno zabrinjava što se ne štede ni djeca ni maloljetnici bez pratnje roditelja i što se ljudima koji žele zatražiti azil ta mogućnost uskraćuje.Organizacije apeliraju na institucije da poštuju i primjenjuju domaće i međunarodne zakone
Ove akcije najčešće provodi granična policija, pod okriljem noći, ali sve češće i tijekom dana. Prema podacima Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila, od početka godine do 19. rujna zabilježeno je preko 1256 inidividualnih ilegalnih protjerivanja u Srbiju iz susjednih zemalja, prije svega iz Hrvatske, preko 472 i Mađarske, preko 485.
"Nitko od njih ne zaslužuje da bude izložen nasilju i nehumanom i degradirajućem ponašanju od bilo koga, a ponajmanje od državnih vlasti. Ovakvo ponašanje graničnih policija koje se može tumačiti kao nezakoniti pokušaj kontrole migracija, ima alternative, a to je primjena postojećih zakona i pravnih procedura, koje podrazumjevaju otvoren pristup za migrante, funkcioniranje azilnog sistema i postupka, funkiconalne procedure readmisije"; stoji u priopćenju organizacija.
Organizacije apeliraju na institucije da poštuju i primjenjuju domaće i međunarodne zakone. Apeliraju na međunarodne organizacije da oštro osude nezakonito, nasilno i nehumano protjerivanje ljudi i pokrenu sve mehanizme kojima raspolažu kako bi vlade zemalja o kojima je riječ poduzele mjere sprječavanja i zaustavljanja ove prakse neprimjerene civilizacijskim vrijednostima Europe i vremena u kome živimo.