Foto: WikimediaFoto: WikimediaPovodom ubojstva slovačkog novinara Jana Kuciaka, 61 organizacija civilnog društva iz Europe i svijeta, među kojima su Hrvatsko novinarsko društvo i GONG, pozvala je Europski parlament da podrži zaštitu prava na pristup informacijama i zaštiti korisnike toga prava.

U svjetlu zaprepašćujuće vijesti da je Jan Kuciak vjerojatno ubijen jer se bavio istraživačkim novinarstvom i zato što su njegovi zahtjevi za pristup informacijama navodno proslijeđeni objektu njegovog istraživanja, 61 organizacija civilnog društva uputila je pismo Europskom parlamentu u kojem zahtijeva veću sigurnost za one koji koriste pravo na pristup informacijama.

Ovo je drugo ubojstvo novinara u Europskoj uniji za posljednjih šest mjeseci i ukazuje na to da je sloboda izražavanja i informiranja ugrožena u europskom prostoru te da je potrebna njihova snažnija zaštitaPismo, poslano svakom od 751 člana Europskog parlamenta uoči današnje rasprave, podsjeća da je pravo na pristup informacijama temeljni alat za borbu protiv korupcije i kršenja ljudskih prava a za zaštitu vladavine zakona.

"Ovo je drugo ubojstvo novinara u Europskoj uniji za posljednjih šest mjeseci i ukazuje na to da je sloboda izražavanja i informiranja ugrožena u europskom prostoru te da je potrebna njihova snažnija zaštita", rekla je Helen Darbishire, izvršna direktorica organizacije Access Info Europe.

Access Info Europe i Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) su identificirali brojne primjere dostavljanja novinarskih zahtjeva trećim stranama. Neki su navedeni i u članku o ubojstvu Jana Kuciaka.  

Izražavajući bojazan da se to dogodilo u tom slučaju, Drew Sullivan, glavni urednik OCCRP-a, rekao je: "To bi značilo da je njegov zahtjev za informacijom došao u ruke najopasnije kriminalne grupe na svijetu – dar s njegovim imenom i kućnom adresom. To je sve što profesionalnom ubojici treba."

Tekst zajedničke izjave na hrvatskom jeziku možete pronaći ovdje

Ključne riječi: GONG, hnd, pravo na informaciju, novinari
<
Vezane vijesti