"Integracija Roma je važan ispit za Europu i za Hrvatsku. Ključno je da obje taj ispit prođu", zaključio je George Soros, osnivač Mreže fondacija "Otvoreno društvo", tijekom posjeta Hrvatskoj

Sinoć je u prostorima Nacionalne i sveučilišne knjižnice otvorena izložba fotografija o životu Roma u Europi Chachipe map. Izložba je postavljena povodom desetljeća (2005.-2015.) posvećenom inkluziji Roma u suvremena europska društva. Desetljeće uključivanja Roma je jedinstvena politička obveza europskih vlada s ciljem uklanjanja diskriminacije i neprihvatljivih razlika između Roma i ostatka društva.

Otvorenju je prisustvovao i George Soros, osnivač Mreže fondacija Otvoreno društvo. Soros je posjetio Zagreb kako bi sudjelovao na sastanku Međunarodnog upravnog odbora Desetljeća za uključivanje Roma, budući da hrvatska trenutno predsjeda Desetljećem. Tu prigodu iskoristio je za sastanak s predsjednikom Ivom Josipovićem na temu marginalizacije romskih zajednica.

"2005. godine Jim Wolfensohn iz Svjetske banke i ja okupili smo premijere iz regije s ciljem stvaranja Desetljeća za uključivanje Roma. Vlade članice Desetljeća obvezale su se pozabaviti pitanjima strukturalnog siromaštva i diskriminacije s kojima je suočena romska manjina. Osam godina kasnije ta obveza ostaje neriješena. Desetljeće nije imalo značajnog utjecaja. Svjesnost o Desetljeću mnogih Roma u Europi je niska, a doseg vladinih programa za rješavanje isključivanja Roma je još niži. To nije razlog za napuštanje Desetljeća. To je razlog da Europa udvostruči svoje napore", rekao je Soros na otvorenju izložbe. 

Osnivač Mreže fondacija Otvoreno društvo istaknuo je da obnovljeno Desetljeće može u inicijativu privući nove države. "Norveška se upravo pridružuje kao promatrač, a sada kroz program EEA donacija omogućuje korištenje značajnih financijskih sredstava za rješavanje problema isključivanja Roma. Turska i Ukrajina također će bit predstavljena na ovom sastanku Upravljačkog odbora. Obje zemlje imaju značajne populacije Roma te su tek započele razvijati politike koje bi se bavile njihovim potrebama. Nakon što su se sve države članice EU i članice Desetljeća obvezale baviti strukturalnim siromaštvom i diskriminacijom Roma, došlo je vrijeme da se usredotočimo na provedbu tih obveza i praćenje te provedbe. Europska unija je na raspolaganje stavila značajna sredstva za pomoć članicama EU i Desetljeća."

Soros je istaknuo da Mreža fondacija Otvoreno društvo i Svjetska banka mogu ponuditi pomoć u oblikovanju i provedbi efikasnih programa kao i u mobiliziranju vlada i civilnog društva kako bi iskoristili EU i druge fondove, kao što se to već radi u Međimurju i drugim
mjestima. "Obnovljeno Desetljeće treba nadopunjavati napore EU, djelomično i kroz osiguravanje foruma za civilno društvo koji će pratiti i kritizirati rad vlada po tom pitanju", rekao je Soros.

"Hrvatska se pridružuje EU u vrijeme kada su u pitanje dovedena osnovna načela Unije.  Uspjeh ili neuspjeh europskog projekta u konačnici ovisi o tome koliko dobro europske države mogu izgraditi uključujuća i pravedna društva, gdje sve osobe imaju mogućnost ispuniti svoj potencijal bez obzira da li pripadaju etničkoj, vjerskoj ili seksualnoj manjini, bez obzira da li su muškarci ili žene ili osobe s invaliditetom. Kao najnovija država članica, Hrvatska može postojećim državama članicama kao i onim državama na Balkanu koje žele postati države članice primjerom pokazati kako ostvariti pravo uključivanje Roma. Hrvatska je započela rješavati hitna pitanja za romsku zajednicu kao što je segregacija romske djece u njenim školama. Ulaskom u EU Hrvatska treba pojačati svoje napore te u tu svrhu iskoristiti financijske i tehničke resurse EU-a. Integracija Roma je važan ispit za Europu i za Hrvatsku: ključno je da obje taj ispit prođu", zaključio je osnivač Mreže fondacija Otvoreno društvo.

Ključne riječi: Romi, George Soros
<
Vezane vijesti