Vrijeme je za vijesti u tvornici Kamensko: "Prvo ročište o stečajnom postupku tvornice Kamensko zakazano je za 12. listopada na Trgovačkom sudu u Zagrebu. Radnice je jutros posjetio i gradonačelnik Milan Bandić", zaorio je glas spikera.

"Za razliku od posjeta predsjednika Josipovića, Bandića je danas dopratilo jako malo novinara. Popio je s nama kavu i krenuo svojim putem".

Mladi kreator Juraj Zigman večeras će na drugoj večeri modne manifestacije Cro a porter predstaviti svoje nove kreacije koje će krasiti broševi od tkanine u obliku škara. Iz prvih redova reviju će promatrati i autorice ovog simboličnog modnog dodatka - radnice Kamenskog.

Ova glamurozna večer nije nimalo nalik njihovom današnjem jutru i poslijepodnevu provedenom unutar zidova tvornice. Deveti dan generalnog štrajka dio radnica proveo je na porti dočekujući kolegice koje su se upisivale na listu vlasnika dionica tvrtke i dijeleći im spomenute broševe. Unatoč šest neisplaćenih plaća, osmijeh s njihovog lica nestao je jedino u trenutku kada su kroz vrata ušli članovi uprave.

Slična atmosfera vladala je i nekoliko katova više. U ogromnoj sali proizvodnog pogona kojom se sve donedavno orio zveket krojačkih škara i šivaćih mašina, sada se čuje zvuk radijskog programa i žamorom štrajkašica koje između razgovora o ratama kredita i neplaćenim režijama nađu vremena i za šalu. "Odredile smo da najstarija među nama bude šefica. U slučaju da ona nekim čudom ode u mirovinu odmah joj nalazimo zamjenu. Jedina nam je mana što nikako ne možemo naći zamjenu za propalu blagajnicu", našalila se jedna od radnica okružena svojim kolegicama.

Njihov smijeh prekinuo je zvučni signal radija - vrijeme je za vijesti. "Prvo ročište o stečajnom postupku tvornice Kamensko zakazano je za 12. listopada na Trgovačkom sudu u Zagrebu. Radnice je jutros posjetio i gradonačelnik Milan Bandić", zaorio je glas spikera. "Za razliku od posjeta predsjednika Josipovića, Bandića je danas dopratilo jako malo novinara. Popio je s nama kavu i krenuo svojim putem", prokomentirale su radnice. Na pitanje što očekuju od njegovog posjeta radnica Đurđa Grozaj odgovorila je kako zna da on ne može baš ništa jer je zbog svojih recentnih političkih aktivnosti u velikoj nevolji. No isto ne misli i za premijerku Kosor. "Ona je baš kao i Bandić dobrano zakasnila. Nije da nije dobrodošla, ali mogla nam je već odavno doći pružiti podršku makar kao žena ženama. Ali ona nas ionako ne može razumjeti jer našu situaciju nije osjetila na vlastitoj koži", rekla je Grozaj.

Ostatak radnica je na inicijativu studenata, koji za razliku od političara i čelnika sindikata svakodnevno posjećuju štrajkašice, u kantini tvornice istovremeno gledao dokumentarni film "The Take" o preuzimanju argentinskih tvornica od strane radnika. Tijekom projekcije nekolicini radnica su potekle suze "Mi se nalazimo u sličnoj situaciju. Kao da gledam svoju biografiju", prokomentirala je jedna od njih. No unatoč simpatijama koje gaje prema ovoj radikalnoj metodi, potvrdile su kako još uvijek nisu dovoljno hrabre da krenu sličnim koracima. "Radije će se još neko vrijeme držati svoje metode - svakodnevnog izlaska na ulice Zagreba".

Nekoliko minuta nakon 14 sati tvornicom je odjeknuo signal za formiranje prosvjedne kolone koja će se deveti dan za redom uputiti do Trga bana Josipa Jelačića. "Marširat ćemo dok nas god ne čuju oni koji su krivi za našu sudbinu. Kad već nismo mogle mirnim putem, nadam se da ćemo prosvjedima dobiti svoje zarađene plaće i doprinose koje nam ne uplaćuju već godinama", komentirala je Đurđa Grozaj. Unatoč kršenju radničkih prava, članovi uprave ovih se dana nisu libili optužiti radnice za propast tvornice. Naime, u medijima su izjavljivali kako su zbog generalnog štrajka propale sve narudžbe. "Stalo nam je do svakog kupca više nego upravi i upravo smo zbog toga radile šest mjeseci bez plaće, ali više ne možemo živjeti bez novca. Prvo neka plate svoje dugove, a onda ćemo razgovarati o poslu", poručila je Grozaj.

Teško financijsko razdoblje radnicama je trebala olakšati jednokratna socijalna pomoć u iznosu od tisuću kuna. Radnice su od sindikata dobile pismene potvrde s kojima je većina od 430 radnica dobila novčanu pomoć, često nižu od dogovorene, ali ih dio još uvijek nije dobio ništa. U ovu prvu skupinu spadaju i dvije radnice koje žive u Općini Trešnjevka i Jastrebarsko. "Ponudili su mi samo pola socijalne pomoći. Nisam htjela uzeti taj novac jer smatram da nisam ništa manje vrijedna od ostalih kolegica", rekla je jedna od njih.

I dok se radnice bore za svoje zarađene plaće i puni iznos socijalne pomoći, glavni krivci za propast tvornice uskoro bi mogli odsanjati svoje milijunske snove. Prema navodima Poslovnog dnevnika, transakcije s nekretninama koje su se dogodile unazad tri godine uvelike potvrđuju sumnje da je tvrtka Kamensko namjerno gurana u stečaj radi vrijedne lokacije u centru grada. Dio zaposlenika Kamenskog nadao se da će se stečajem riješiti prikrivenih vlasnika nekretnine, no u gruntovnicu se još 2007. godine upisala Partner banka Bože Čule, koji je početkom 90-ih pomagao Kutlinu Globus grupu. Unatoč očitom nemoći pred interesima krupnog kapitala, radnice i dalje ne odustaju od svoje borbe koja će se nastaviti i sutra na neradni dan velikim prosvjedom u 15 i 30 na Trgu Francuske Republike.

<
Vezane vijesti