Iz udruge Krizni Eko Stožer Marišćina javljaju kako se u medije plasiraju pogrešne informacije o tome da je ŽCGO Marišćina krenuo s radom te naglašavaju kako su oni, mještani koji žive u blizini deponija, svjedoci da se na Marišćini i dalje riječko smeće iskrcava na području smetlišta te da kamioni riječke Čistoće ne ulaze u pogon za obradu otpada.
--_Projektirani sustav nije ekonomski, tehnološki niti ekonomski održiv Pitaju se znači li to da se pokusni rad ŽCGO Marišćina svodi na to da kamioni Čistoće i dalje iskrcavaju neobrađeno smeće na Marišćini, a najmoderniji pogon ne prerađuje otpad. Navode kako su 24. studenog proveli cijeli dan u blizini deponija i promatrali gdje završava riječko smeće te da su utvrdili kako niti jedan od pristiglih kamiona nije ušao u područje u kojem je smješteno postrojenje za mehaničko-biološku obradu smeća, već se smeće i dalje neobrađeno iskrcavalo na područje smetlišta.
"Od samog pokretanja projekta izgradnje postrojenja za mehaničko-biološku obradu, bilo je potpuno jasno da projektirani sustav nije ekonomski, tehnološki niti ekonomski održiv i da ne može opstati. Postrojenje još nije ni počelo s radom, a već su krenuli i kvarovi, a neobrađeno smeće se i dalje istresa na smetlištu Marišćina", javljaju iz Kriznog Eko Stožera koji pozivaju inspektore zaštite okoliša da izađu na teren i ustvrde stanje.Također, iz udruge naglašavaju kako je bezbroj pitanja na koje nitko mjesecima ne odgovara.
"Nadležni šute, očito su svjesni uzaludnosti i besmislenosti skupog projekta koji se neće moći sam financirati. U konačnici cijenu neznanja i nesposobnosti i ovaj će put kao i uvijek do sada platiti građani ogromnim računima za odvoz smeća na obradu u skupo postrojenje koje proizvodi gorivi otpad za cementare", navode iz udruge gdje su skeptični hoće li ŽCGO ikada započeti s radom.
"Nadamo se da će ovaj put za kašnjenje projekta, beskonačno pomicanje rokova i financijsku štetu zbog izgradnje skupog i ekonomski neodrživog ŽCGO Marišćina, odgovorne osobe politički, kazneno i financijski odgovarati", zaključuju iz Kriznog Eko Stožera Marišćina.