H-Alter
Foto: T. Mikuška, HZPPFoto: T. Mikuška, HZPP"Iako Upravni sud u Osijeku nije zaustavio iskapanje sedimenta iz Drave, nadamo se da će u daljnjim koracima procesa prepoznati manjkavost postupka i kršenje zakona. Kao što smo mogli svjedočiti posljednjih dana, procedure donošenja pojedinih odluka vezanih za okolišne postupke ponekad su u službi pogodovanja, a ne u službi očuvanja okoliša“, rekla je Branka Španiček iz WWF Adrije.

WWF Adrija, Zelena akcija, udruga BIOM i Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode početkom su svibnja podnijele tužbu Upravnom sudu u Osijeku tužbu protiv Ministarstva zaštite okoliša i energetike u kojoj su, između ostalog, zatražili i izdavanje privremene mjere zabrane iskapanja sedimenta. 

Podsjećamo, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike 26. ožujka izdalo je rješenje Hrvatskim vodama za iskapanje oko 460.000 m3 sedimenta iz Drave kod općine Petrijevci u blizini Osijeka, s ciljem "smanjenja rizika od poplava“ bez obveze izrade studije utjecaja na okoliš i utjecaja na ekološku mrežu.

"Iako Upravni sud u Osijeku nije zaustavio iskapanje sedimenta iz Drave, nadamo se da će u daljnjim koracima procesa prepoznati manjkavost postupka i kršenje zakona. Kao što smo mogli svjedočiti posljednjih dana, procedure donošenja pojedinih odluka vezanih za okolišne postupke ponekad su u službi pogodovanja, a ne u službi očuvanja okoliša“, rekla je Branka Španiček iz WWF Adrije.

Iako je Ministarstvo zaštite okoliša i energetike u slučaju iskapanja sedimenta na Dravi u općini Petrijevci donijelo rješenje kako studija procjene utjecaja na okoliš i glavna ocjena za ekološku mrežu nije nužna, isto to ministarstvo 28. svibnja donijelo je rješenje kako je za komercijalno iskapanje šljunka u općini Darda, nešto nizvodnije od Petrijevaca, ipak potrebna izrada glavne ocjene za ekološku mrežu.

"Pitamo se kako je moguće da za dva zahvata, čija je baza eksploatacija sedimenta, i koji se nalaze na višestruko zaštićenim područjima Drave, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike donosi tako nedosljedna rješenja. Ponavljamo, upravo sustav procjene utjecaja na okoliš osigurava da posljedice zahvata, kao što je iskapanje šljunka i pijeska, ne naprave više štete nego koristi. Očekujemo, a i na tome ćemo i dalje inzistirati, dosljednu primjenu propisa i zakona u svim slučajevima intervencija u okoliš“, zaključila je Španiček.

Ključne riječi: zelena akcija, drava, pijesak, wwf adria
<
Vezane vijesti