Foto: Inicijativa POZUŽFoto: Inicijativa POZUŽPrema službenim podacima policije, u Hrvatskoj svakih 28 dana jednu ženu ubije njezin sadašnji ili bivši partner. Zakoni se ne provode, a odgovorni ignoriraju problem. "Za žene - ovo nipošto nije pravna i sigurna država", poruka je s današnje prosvjedne akcije Preuzmite odgovornost za ubojstva žena. Cilj akcije bio je ukazivanje na probleme koje hrvatske institucije nadležne za suzbijanje nasilja u obitelji i kažnjavanje počinitelja sustavno zanemaruju.

Samo od početka ove godine četiri žene izgubile život, dok je u nešto više od godinu dana 16 žena ubijeno od strane muških osoba s kojima su bile u obiteljskoj ili partneskoj vezi. To su brojke koje su dostupne javnosti, dok bi u stvarnosti one mogle biti znatno veće. Živote su izgubile žene svih generacija, čiji su ubojice bili od ranije poznati sustavu, prijavljivani i/ili procesuirani nasilnici.Pomoć žrtvi nasilja ne smije biti prepuštena proizvoljnim interpretacijama pojedinih policajaca i sudaca

Inicijativa POZUŽ danas je upozorila kako je kasno reagiranje nadležnih institucija, ali i čitavog  društva dovelo do gubitaka života. Neposredan povod osnivanju Inicijative i akciji su učestala ubojstva žena od strane partnera, supružnika i bliskih članova obitelji tijekom protekle i početkom ove godine, koja se kao i svih prethodnih godina događaju uslijed neodgovornosti i propusta nadležnih institucija i cijeloga društva koje ignoriranjem problema i prešutnim odobravanjem omogućava ubojstva žena.

"Sustav i institucije, kojima je posao štititi svoje građanke i biti im na usluzi u borbi protiv zločina i zaštiti njihovih ljudskih prava, prebacuju odgovornost na žrtve i otežavaju im izlazak iz kruga nasilja, što samo po sebi proizvodi nasilno društvo uključujući i zločin – ubojstva žena, i to najčešće ona teška", istaknule su organizatorice prosvjedne akcije.

Izvještaji pokazuju i kako je iz godine u godinu nasilje sve brutalnije i okrutnije. Policija je najčešće prvi kontakt žrtve s institucijama i premda je u njezinoj nadležnosti da odredi primarnog agresora na licu mjesta,  prosljeđuje i nasilnika i žrtvu u ruke sudaca koji su prema nasilnicima blagi – daju im premale novčane i prekratke zatvorske kazne, ne izdaju potrebne zaštitne mjere ili ih neadekvatno primjenjuju. 

"S druge strane, žene koje su preživjele nasilje tretirane su neprimjereno, suočene s nepovjerenjem, nepoštovanjem, zastrašivanjem i dodatno su traumatizirane. Takve 'kazne' i postupanje ne samo što direktno ugrožavaju život žena, već šalju i poruku kako nasilje protiv žena nije ozbiljan zločin. Žena koja je prijavila nasilje s pravom shvaća da nije zaštićena, da se zlostavljač brzo vraća kući, još agresivniji i spreman da ubije", upozorava POZUŽ.

Naglašeno je kako pomoć žrtvi nasilja ne smije biti prepuštena proizvoljnim interpretacijama pojedinih policajaca i sudaca. Smatraju kako s obzirom na ubojstva žena, nasilje i brutalnost i s obzirom na sve teškoće u pokretanju i tijeku kaznenog postupka protiv zločina obiteljskogSamo od početka ove godine četiri žene izgubile život, dok je u nešto više od godinu dana 16 žena ubijeno od strane muških osoba s kojima su bile u obiteljskoj ili partneskoj vezi nasilja – nije odgovorno iznositi tvrdnje o smanjenom broju kaznenih prijava. Taj smanjeni broj može biti rezultat neprijavljivanja zbog straha od negativnih iskustava i opravdanog nepovjerenja u sustav, koji je žene koje su preživjele nasilje iznevjerio već previše puta.

Inicijativa od svih nadležnih institucija i cijelog hrvatskog društva zahtijeva sljedeće:

  • Poboljšanje i provođenje zakona i procedura kojima se štiti žrtva, a ne nasilnik.
  • Hitnu ratifikaciju Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji koja obavezuje institucije države na maksimalan napor u zaštiti žena od obiteljskog, partnerskog i svakog drugog nasilja.
  • Odgovor na pitanje zašto je odgođeno stupanje na snagu novog Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji (predviđeno za 1. siječnja 2016.).
  • Hitno stupanje na snagu ovog zakona i svih njegovih mjera i obveza nadležnih u pružanju zaštite ženama žrtvama nasilja, u skladu s potrebama žrtve.
  • Obavezno, hitno i prioritetno fizičko uklanjanje nasilnika od žrtve – u praksi!
  • Regulirano i nadzirano provođenje mjera zaštite žrtve, koje uključuje i sankcije za neprovođenje.
  • Institucije koje su educirane, kompetentne i osviještene u svom radu i koje vode brigu o svojim građankama i građanima.
  • Uvođenje građanskog odgoja i odgoja nenasilja koji će promicati ustavnu vrijednost Republike Hrvatske o ravnopravnosti svih građanki i građana, kao jedini lijek za oporavak i stvaranje zdravog društva.
  • Svjestan, odgovoran i ustrajan rad na tome da svi zajedno prekinemo transpovijesni niz ubojstava žena zato što su žene i zato što društva ne kažnjavaju, dopuštaju i potiču takvo nasilje.
Ključne riječi: nasilje nad ženama
<
Vezane vijesti