Kao ključnu manjkavost same studije iz Zelene akcije i Zelenog foruma istaknuli su besmislenost njene izrade nakon što je Okvirni plan i program istraživanja i eksploatacije ugljikovodika na Jadranu odavno usvojen i realizira se provedbom javnog nadmetanja koje je u tijeku. Naime, postupak strateške procjene utjecaja na okoliš (SPUO) provodi se prije usvajanja nekog programa ili plana, što je jasno istaknuto u članku 4. Uredbe o SPUO.
"Ovakva farsa od procedure je u jasnoj suprotnosti sa Zakonom o zaštiti okoliša i EU legislativom o SPUO, pa će i mogući ugovori s naftnim kompanijama koji se potpišu na osnovu ovako manjkave procedure biti upitni", istaknuli su aktivisti.
Samu studiju su ocijenili "nestručnom". U njoj se, primjerice, tvrdi kako će postavljanje naftnih platformi omogućiti pticama selicama odmaranje, čime se one "oporavljaju". Autori stoga zaključuju kako "opisani utjecaj (naftnih platformi na ptice) ima karakteristike pozitivnog utjecaja." Autori čak pretpostavljaju kako će pticama na platformama možda biti dostupni i izvori hrane.
Dušica Radojčić iz Zelene Istre istaknula je također kako je "neprihvatljivo da se monitoring stanja okoliša i zagađenja povjerava koncesionarima odnosno naftnim kompanijama".
"Sama studija je, svojim manjkavostima, potpuno neprihvatljiva i dobar je pokazatelj nespremnosti institucija u Hrvatskoj za ozbiljnim nadzorom nad tako rizičnom i agresivnom djelatnošću na našem najvrjednijem prirodnom dobru - Jadranu", dodao je Vidan.
Zeleni forum i Zelena akcija pozvali su sve građane/ke, udruženja i institucije da se uključe u javnu raspravu i što jasnije izraze svoje protivljenje ovoj studiji i planiranoj eksploataciji nafte.