- Kako je nastala tvoja pjesma 'Ti si se upiškila' i o čemu ona govori? - Pjesma je posvećena ženskom reproduktivnom organu iz kojeg lično dolazim i kojem se uvijek ponovo i sa istom radošću vraćam. Ovako zvuči odgovor glazbenika, i umjetnika u svakom smislu riječi, Elvira Lakovića Lake. Gotovo svaki njegov intervju, a ima ih na desetine, sadrži neku provalu * po kojoj se pamti. Gotovo svaki tekst o njemu počinje hvalospjevima originalnosti i kontroverznosti. Laka svojom pojavom to opravdava. Rođen u Goraždu u istočnoj Bosni, studirao u Nišu, bivši kadetski reprezentativac BiH u nogometu i propali emigrant. Od Lakinog života interesantnije su samo njegove pjesme. U prosjeku izdaje jednu pjesmu godišnje. Svaka od njih privuče pažnju i u pravilu postaje hit. Dokazuju to pjesme Vještica na metli, Ti si se upiškila, Moro te Džemper. Posljednja u nizu hitova je pjesma Pokušaj s kojom se plasirao na Eurosong. Svojom pojavom i radom Laka se do sada pokazao kao fenomen. Kako glazbeni tako i društveni. Ne može se reći da je Laka najpopularnija osoba u BiH, niti da je tome blizu, iako će mu Eurosong svakako priskrbiti tu titulu na određeno vrijeme. Laki od popularnosti bolje ide univerzalnost pristupa publici. A to su svi. Doslovno. Djeca, tinejdžeri, srednja generacija, stari, bogati, siromašni, visokoobrazovani, nepismeni, Srbi, Hrvati, Bošnjaci, žene, muškarci... Nema niti jedne skupine stanovništva kojom Laka ne bi uspio napuniti dvoranu i učiniti publiku oduševljenom.
U svojim intervjuima Laka impresionira iskrenošću i jednostavnošću odgovora, bez trunke naznake je li se šali ili govori ozbiljno. Na pitanja poput: Kako si reagirao kad si čuo da ćeš nastupiti na Eurosongu? Laka je odgovorio da su mu sretnu vijest javili dok je prao neke čarape na ruke*. U istom intervjuu za sarajevski internet portal Sarajevo-X Laka je dodao: Javili su mi jučer, ja baš prao neke čarape na ruke kad zvoni telefon. Kažu prošao si, a ja pitam 'kroz šta?', a oni mi rekoše 'ma za Evroviziju!' Ja sam im odmah rekao 'ljudi ja nemam šta obući pa vi gledajte kako ćete'. Oni kažu da se ne sekiram* da će mi sve oni nabaviti. Drugo što sam ih pitao bilo je hoću li nositi svoju hranu ili ću tamo jesti, a oni su mi rekli da sve tamo ima i da se ne brinem. Sve je kažu organizovano, a ja sam iskazao želju da uzmemo sa Estonijom glavušu* po pola. Ali od toga sigurno ništa nema jer sve mora biti na nivou. Ne smijem ni grah jesti jer se na nivou ne jede grahova čorba“. Kako ovdje piše, tako Laka i govori. Svakom odgovoru dodaje naizgled suvišne detalje koji daju neočekivan zaplet i rasplet. Laka jednostavno odgovori ono što ga pitate, a onda doda i nešto svoje. Za potpuno razumijevanje ovog nesvakidašnjeg umjetnika i filozofa dostojnog Ramba Amadeusa treba ga slušati i gledati. Opčinjenost Bosne i Hercegovine Lakom neće biti dovoljna da pobijedi na Eurosongu, tamo će ipak gledati pjesmu i izvedbu. A gledajući pjesmu Pokušaj s kojom će Laka i njegova sestra Lela pokušati pobijediti utisak je da su šanse za pobjedu realne. On sam tvrdi da će pobijediti ako se poslože politički interesi. Pod tim očito cilja na poznate kritike Eurosongu da se glasuje po političko – susjedskim simpatijama i da su bodovi unaprijed dogovoreni. Takve su kritike bile najžešće upravo prošle godine kada je pobijedila Marija Šerifović iz Srbije. Njena pjesma Molitva glatko je pobijedila ponajviše zahvaljujući twelve points njenih susjeda. Laka ne krije da i sam računa na takve bodove.
Kao i sve Lakine pjesme, i ova ima jednostavan i naočigled besmislen tekst. Ipak, poruka koju prenosi svaka pjesma je razumljiva i lako je dokučiti smisao. Pokušajem će Laka svijetu pokušati objasniti da čovjek nije nastao od majmuna nego od ljubavi. I to je to. Na specifičan način negira Darwinovu teoriju evolucije suprotstavljajući joj neoborivu (i nedokazivu) teoriju ljubavi. I ostale njegove pjesme slično se poigravaju s logikom. Koliko će pjesma biti razumljiva europskoj publici pokazat će se u noći Eurosonga. Scenografija koja prati pjesmu dostojna je njenog sadržaja – u jednakoj su mjeri besmislene, ili ako imaju smisao on je predubok za prosječnog čovjeka. Dok pjesma počinje stihovima: ne silazi sa Čardaka, reko mi je pjevač Laka kosci su imitirali košnju trave. Kasnije bi Laka spustio koku na binu a sestra/plesačica Lela bi bezumno skakala uokolo. U konačnoj verziji scene za Eurosong koka je izbačena (Laka tvrdi da je poslužila za dobru juhu) a kosci su zamijenjeni djeverušama. Ni jedna ni druga scena ne nude nikakvu smislenu poruku izuzev promocije narodnih običaja. Posebno je zanimljiv dio sušenje rublja, ili u Bosni poznatije kao fraza steranje veša. Lakina umjetnička pojava, isključivo usmjerena na ljubav (zalaže se da riječ ljubav bude pisana velikim početnim slovom) pozitivno utječe na sve tri nacionalne javnosti u BiH. Laka je jedina pojava kojoj nitko ne može naći mrlju u karijeri niti bilo kakve nacionalne prizvuke. Iako je teško dokazati, čini se da Laka (po imenu Bošnjak) u Banja Luci ima veću podršku nego što je to prošle godine imala Banjalučanaka i Srpkinja Marija Šestić sa svojom pjesmom za Eurosong. Ovo ilustrira koliko je Laka značajan za razoreno bosanskohercegovačko društvo. Ako Laka ostvari dobar rezultat slavit će gotovo cijela Bosna i Hercegovina. To će ujedno biti i prva stvar u povijesti ove zemlje da se ujedinjeno proslavi neki uspjeh. Lakin eventualni uspjeh pokazat će pjesma o ljubavi može imati ujediniteljsku snagu dovoljnu da bar nakratko uveže sve ljude i narode u BiH. Nešto što se još nije dogodilo.
* Provala – BiH žargon, izjava ili radnja kojom netko namjerno ili nenamjerno dovodi sebe ili nekoga drugog u neugodnu ili smiješnu poziciju. Za BiH društvo karakterističan pretjeran strah od provaljivanja. * Prati čarape (ili neki drugi odjevni predmet) na ruke – Starinski način pranja rublja rukama, pred-strojno pranje, i danas popularan među studentima i siromašnijim slojevima društva. * Sekirati – brinuti se. * Glavuša – pečena glava neke teleta ili janjeta. Jeftino i popularno među Bosancima i općenito stanovnicima Balkana. (opaske autora)