"Solidarnost nije jednosmjerna ulica. Onaj tko iz europskog proračuna više prima nego daje ne bi se smio skrivati kad je u pitanju pravedna raspodjela izbjeglica", izjavio je austrijski kancelar za njemački dnevnik Die Welt.
Faymann smatra kako je za uspjeh dogovora s Turskom važna europska solidarnost. No, kako se dosad neke članice Europske unije, prije svega istočnoeuropske zemlje poput Mađarske, Poljske ili Češke, opiru ovom rješenju, Faymann je, kao i nekoliko puta dosad, zaprijetio kako će se založiti da zemlje poput Austrije, koje više uplaćuju u proračun EU-a, nego što iz njega primaju, preispitaju ovaj sustav.
"Zemlje koje se odupiru primitku izbjeglica dovode čitav sustav financiranja proračuna EU u pitanje, a to zemljama poput Austrije otežava da i dalje kao dosad uplaćuju toliki novac", rekao je Faymann.
Najavio je da bi se ovo pitanje moglo tematizirati sljedeće godine prilikom pregovora o višegodišnjem financijskom okviru Europske unije.
WTada ćemo jako dobro obratiti pozornost na to koje su se zemlje, kada su u pitanju izbjeglice, ponašale posebno nesolidarno", zaključio je Faymann. Osim austrijskih i mnogi njemački političari su dosad tražili sankcije za zemlje koje budu odbijale primiti izbjeglice.
Uoči današnjeg summita 28 predsjednika država i vlada zemalja EU-a i iz redova Kršćansko-demokratske unije (CDU) njemačke kancelarke Angele Merkel dolaze zahtjevi za preispitivanjem sustava financiranja EU proračuna.
"Ako se naši europski susjedi i dalje budu opirali konstruktivnom rješenju izbjegličke krize, tada moramo otvoreno razgovarati o tome kako se nositi s gospodarskim teretom koji trenutno Njemačka nosi. Odbacivanje europskog načela solidarnosti ne može u budućnosti više ići samo na teret Njemačke", rekao je demokršćanski ministar unutarnjih poslova njemačke savezne pokrajine Hessen, Peter Beuth, za Spiegel Online.