"Sustavno nezaštićeni novinari teško da će slobodno istraživati teme i objavljivati kritičke tekstove o onima o čijoj volji ovisi njihova sutrašnjica"

Sindikat visokog obrazovanja i znanosti Akademska solidarnost izražava svoju punu podršku ugroženim novinarima Glasa Istre. Iako je neposredan povod ovoj podršci prijetnja otkazom dvoma novinarima Glasa Istre, ujedno i sindikalnim predstavnicima koji su zbog radničkih prava već neko vrijeme u sukobu s vlasnikom novina, ne smije se smetnuti s uma niti nedavna slična situacija s novinarima Večernjeg lista. Sustavno nezaštićeni novinari teško da će slobodno istraživati teme i objavljivati kritičke tekstove o onima o čijoj volji ovisi njihova sutrašnjica, a to nažalost nisu kolege novinari ni čitatelji, nego neposredni vlasnici, krupni oglašivači i politički moćnici. Svjesni smo sistemskog problema sve okrutnijeg i bezdušnijeg smanjenja radnih prava pod fino upakiranom devizom "smanjenja cijene rada", koja ne znači ništa drugo nego niže plaće za jednak posao.

Na isti način "fleksibilizacija" rada ne znači ništa nego prekarnost, odnosno neizvjesnost i nesigurnost rada. U praksi to znači da se kolektivni ugovori, ugovori na neodređeno, sa svim zagarantiranim socijalnim pravima, "fleksibiliziraju" u honorarne ugovore, bez ikakvih socijalnih prava; u ugovore pod kojima "zaposlenici" žive i rade u strahu - od nesigurne egzistencije do dizanja glasa za svoja prava. Isti se postupak događa i u javnom sektoru - stradala je brodogradnja, uskoro će stradati radnici HEP-a, a slična sudbina čeka i akademske radnike ukoliko se usvoje prijedlozi zakona koji reguliraju područje znanosti i visokoga obrazovanja. U procesu koji nas krupnim koracima vodi prema sve većoj socijalnoj nesigurnosti, trebamo iskazati solidarnost s ugroženim novinarima, kao i sa svim obespravljenim radnicima!

<
Vezane vijesti