"Budući da se radi o organskim zakonima, koji su od posebnog interesa za RH i njezino stanovništvo, a koji predviđaju značajne promjene funkcioniranja sustava javnog zdravstva s dalekosežnim posljedicama, te da o trenutnim prijedlozima ovih zakona postoji duboka podijeljenost stručne i zainteresirane javnosti, smatramo da zakoni moraju biti upućeni u redovnu saborsku proceduru, te da Ministarstvo zdravlja mora uložiti dodatno vrijeme i napore za istinski i sadržajan dijalog sa svim dionicima u cilju pronalaženja rješenja o kojem struka i javnost neće biti podijeljeni u mjeri u kojoj je to sada sluča"“, javljaju iz SSSH.
Smatramo da će stvarni učinci ovih zakona biti u suprotnosti s tvrdnjama koje u javnosti iznosi Ministarstvo zdravlja, tj. stvoriti nove troškova i smanjiti razine i dostupnost zdravstvene zaštite.Iz sindikata smatraju da trenutni prijedlozi zakona u bitnoj mjeri dereguliraju postojeći sustav javnog zdravstva, budući da niz pojmova i područja koji su do sada bili regulirani na zakonskoj razini prepuštaju uređivanju podzakonskim aktima, uvode nova načela koja nisu popraćena jasnim provedbenim odredbama (posebice načelo supsidijarnosti), kao i nove zdravstvene djelatnosti od kojih neke smatramo neprihvatljivima (zdravstveni turizam u svim bolničkim ustanovama).
"Postojeći zakonski prijedlozi također otvaraju vrata daljnjoj privatizaciji sustava javnog zdravstva, kao i netransparentnom miješanju javnog i privatnog zdravstva na štetu osiguranika i poreznih obveznika. Zakonima se također uvode dalekosežne promjene kroz povećanje samostalnosti Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, kako u formiranju opsega i cijene zdravstvene zaštite, tako i u raspolaganju javnim sredstvima namijenjenim zdravstvu a da pritom ovo povećanje samostalnosti nije popraćeno adekvatnim i efikasnim mehanizmima kontrole", javljaju iz SSSH.
Zbog navedenog posebno pozornost skreću na činjenicu da unatoč izlasku HZZO-a iz državne riznice, Zavod i dalje ostaje javnom ustanovom koja upravlja javnim sredstvima i obavlja djelatnost od posebnog interesa za RH, te je stoga nužno da Vlada, koja je za razliku od HZZO-a politički odgovorna biračima, i dalje zadrži kontrolu nad donošenjem odluka i financijskim upravljanjem .
Smatraju da obrazloženje predlagača zakona, Siniše Varge, kako će se donošenjem navedena dva zakona provesti financijska konsolidacijaZakoni moraju biti upućeni u redovnu saborsku proceduru, te Ministarstvo zdravlja mora uložiti dodatno vrijeme i napore za istinski i sadržajan dijalog sa svim dionicima. i uštede, a da će se poboljšati položaj osiguranika ne stoje, jer će navedeni zakoni generirati nove troškove, uvesti tržišno poslovanje na štetu osiguranika, a dok im je cilj samo uvećanje imovine i ostvarivanje profita, navode iz SSSH.
"Uslijed svega navedenog, smatramo da će stvarni učinci ovih zakona biti u suprotnosti s tvrdnjama koje u javnosti iznosi Ministarstvo zdravlja, odnosno da neće rezultirati povećanjem prava pacijenata i financijskom konsolidacijom sustava, već naprotiv stvaranjem novih troškova i smanjenjem razine i dostupnosti zdravstvene zaštite", stoji u priopćenju Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
Još jednom, iz sindikata su pozvali Milanovića da ozbiljno razmotri navedene primjedbe te da spriječi da se ovako značajni zakoni donose hitnim postupkom i bez ulaganja maksimalnih napora da se njima postigne zadovoljavajuća razina konsenzusa struke, politike i zainteresirane javnosti.