Ljudska prava

Foto: Steve Rhodes

Pobačaj je bio i bit će legalan!

Četvrt stoljeća duga i žestoka kampanja, koja pobačaj izjednačava s kriminalnim djelom ubojstva čovjeka, a žene i liječnike koji obavljaju (ili su u prošlosti obavljali) pobačaje kao zločince-ubojice, razogolićena je kao laž i prevara velikih razmjera. Ustavni sud je izrazio uvjerenje da je naše društvo sazrelo da prihvati njegov pravorijek o pobačaju kao legalnom medicinskom zahvatu. Nadajmo se da smo dorasli zadatku koji je pred nas postavio, i da ćemo ga ispuniti na najbolji način.
Splav Lampeduze, podvodni muzej Lanzarotte, Foto: Jason deCaires Taylor

Politika negacije, mape aspiracije

Mađarska vlada je Parlamentu predala amandmane na pet zakona, kojima se traži protjerivanje svih izbjeglica koje su ilegalno ušle ili borave u zemlji. Uskoro kreće vraćanje izbjeglica u Grčku, u skladu s Dublinskom uredbom, koja je u slučaju Grčke bila suspendirana. Hrvatska je pak zabilježila rekordnu prodaju oružja Saudijskoj Arabiji u 2016., ali iz godine u godinu MZO ne uspijeva provesti tečaj hrvatskog jezika za osobe pod međunarodnom zaštitom. Možemo li promijeniti narative o državljanstvu i pripadanju, ima li u njima mjesta za izbjegličke aspiracije, za budućnost?
Foto: T.O.

Kontra strahu, kontra mraku

U Njemačkoj je prošle godine zabilježen 91 napad na džamije - vatrom, razbijanjem, pištoljima na ljude koji se mole. U Zagrebu sinoć homofobni napad u klubu Super Super - suzavcem na ljude koji plešu i pjevaju. Zločini iz mržnje, zločini iz neprihvaćanja. Jedno je zajedničko svim mrziteljima - oni su glasni, jako glasni. Ali glasni/e možemo biti i mi.
Foto: Tomislav Busljeta

U ime Istine

U bezbrojnim polemikama o uvođenju vojnog roka negdje se zagubila velika istina. Istina je ispuštena i zaboravljena i kod zagovaratelja, ali nažalost i kod kritičara koji nemaju svijest niti intelektualnu sposobnost da bi ju prepoznali. Zbog toga ovdje nećemo govoriti o tipičnim problemima oko ove teme koji su ionako klišej, nego ćemo zaći s one strane iluzije ljudskog društva.
Arhiva, Foto: T. Opačić

Prema tolerantnijoj policiji

Zagreb Pride od 2011. godine održava radionice za policijske službenike i službenice oko tema koje se tiču LGBTIQ populacije, s posebnim naglaskom na govor i zločin iz mržnje. "Iako mi provodimo edukacije, mislimo da je i na državi odgovornost napraviti sve što je u njezinoj moći da osigura pravedan tretman svih svojih građana i građanki, kao i da osigura provođenje zakona. Ovakve bi edukacije trebale biti sustavne i redovite, ali i komplementarne s edukacijom u školama", objašnjavaju u Prideu.
Foto: Izkor

Boga nema, ali nam je obećao zemlju

Izraelsko-francuski redatelj Eyal Sivan, gost 14. HRFF-a: Izrael je uspostavljen kao država Židova, što je čini rasističkom državom. Postoji razlika između države koja prakticira rasizam i rasističke države – u Izraelu imamo oboje. Koji je veliki problem Izraela? Problem je to što se moramo odreći nekih svojih privilegija. U pitanju je samo jedno – jesmo li spremni dijeliti moć ili ne. Čitavo vrijeme trubimo u stilu - dat ćemo prava, jednaka prava. Što to znači? Tko je taj koji daje prava? Mogu li Palestinci dati prava Izraelcima? Žene muškarcima?
Foto: Novi sindikat

Organizirano za zaštitu radničkih prava

U sklopu programa 14. Human Rights Film Festival o poslovnom sektoru i ljudskim pravima, u suradnji sa zakladom SOLIDARNA za ljudska prava i solidarnost donosimo intervju s Mariom Ivekovićem, predsjednikom Novog sindikata, članom globalne mreže i kampanje Clean Clothes Campaign. O pravoj cijeni industrije "brze mode" i njezinim alternativama – fokusu kampanje Clean Clothes.
Foto: Antonella Šantek i Mile Mrvalj (udruga Fajter)

Fajter za boljeg čovjeka

"Važno nam je da beskućnici imaju priliku predstaviti sami sebe, na način na koji žele biti predstavljeni. Beskućnici ne bi trebali biti definirani samo kroz beskućništvo, već i moći predstaviti sve ono što ih čini ljudima i što ih zanima u životu", objašnjava Antonella Šantek, potpredsjednica udruge Fajter, koja je posvećena borbi beskućnika i drugih socijalno ugroženih građana za bolji život. Udruga Fajter od prošle godine izdaje časopis Ulični Fajter, a odnedavno i izdanje na engleskom jeziku, pod nazivom Fighter.
Foto: Tomislav Pavlek, Hina

Mirenje i pomirenje

Hoće li se naći hrvatski i srpski ratni veterani? O čemu će razgovarati? Ova pitanja možda izgledaju smisleno, zanimljivo, ali nisu. Tužna su više nego uzbudljiva. Ratni se veterani nalaze na organiziranim događanjima već više od desetak godina.